Młody bóg z pętlą na szyi - Anka Mrówczyńska

mlody bóg z pętlą 2016

Nazywam się Anka Mrówczyńska i mam 29 lat.

Kiedy miałam lat 14, zaczęłam pić. 15 - ciąć się. 16 - nadużywać lęków.

17 - zaczęły się próby i tendencje samobójcze.

Mając 18 lat postanowiłam poszukać pomocy. Próbowałam u psychologa i psychiatry. Niestety. Zbagatelizowali objawy i mój stan.

W 2008 roku po próbie samobójczej przez powieszenie trafiłam na obserwację do szpitala psychiatrycznego. Zdiagnozowali u mnie zaburzenia bierno-agresywne z elementami schizoidalnego.

W 2014 roku podjęłam terapię grupową na Oddziale Dziennym Leczenia Nerwic. Stamtąd zostałam przeniesiona na oddział zamknięty, gdzie spędziłam prawie sześć tygodni. Diagnoza: osobowość chwiejna emocjonalnie, typ borderline.

W szpitalu cały czas pisałam. Zapisywałam swoje myśli, dialogi wewnętrzne między różnymi częściami mnie.

Tak powstała prawie pieciusetstronicowa książka "Młody bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk". W październiku 2015 wydałam ją jako e-booka.

Chyba nie ma na rynku takiej książki. Pokazującej borderline "od kulis".

Ukazującej jakie procesy myślowe powodują takie, a nie inne zachowanie.

To psychiczna wiwisekcja.

Recenzje:

"Mrówczyńska uwydatnia różne irytujące cechy postaci i miejsc. Dialogi z lekarzami, ukryta w didaskaliach miażdżąca ocena różnych obiegowych sformułowań (np. „z czym pani przychodzi?”), reakcje na chłód, ocenianie, prześmiewanie – cała masa celnych uwag, których lekarz nie usłyszy, bo pacjent po prostu nie przyjdzie na kolejną wizytę (...) Dzięki książkom Mrówczyńskiej psychiatra mający mało doświadczenia w kontakcie z pacjentami borderline dostaje prezent. Książka nie zastąpi szkolenia z psychoterapii, ale może być w nim pomocna. Na pewno może pomóc w rozumieniu osób z zaburzeniami „borderline” i może być również pewnego rodzaju korektywnym doświadczeniem (...)" - Katarzyna Szaulińska – Paprykarz szczeciński dla wegetarian – słowo o książce Anki Mrówczyńskiej „Młody bóg z pętlą na szyi”. Kwartalnik Psychiatra Nr

2/2016 (13) LATO, s: 106-107.

Całość recenzji dostępna pod adresem:

http://blog.anka-mrowczynska.com/2016/06/24/231-recenzja-mlodego-boga-w-kwartalniku-psychiatra/

"„Młody bóg …” może być pomocą dla początkujących psychiatrów, psychoterapeutów, którzy nie spotkali się wcześniej z tak zdiagnozowaną osobą lub dla tych, którzy chcą zgłębić co dzieje się z pacjentem o podobnych objawach. Dzięki książce Anki, można poznać myśli, emocje, zachowanie osoby chorej." - Psychiatria.pl"

Całość recenzji dostępna pod adresem:

http://www.psychiatria.pl/artykul/mlody-bog-z-petla-na-szyi-psychiatryk-anka-mrowczynska/19340.html

"Nie potrafię powiedzieć, czy książka Wam się spodoba. Uważam, że nie można jej postrzegać kategoriami FAJNA-NIEFAJNA. Jedno jest pewne – nie pozostawi Was obojętnymi. Wsiądziecie w rollercoaster emocjonalny, w którym zepsuły się wszelkie zabezpieczenia, a Anka wrzuci piąty bieg. To książka bez znieczulenia. Bez hamulców." - Psycholog-pisze.pl Całość recenzji dostępna pod adresem:

http://psycholog-pisze.pl/mlody-bog-z-petla-na-szyi/

"Autorkę cechuje duża świadomość samej siebie i swojego zaburzenia.

Dzięki temu potrafi dobrze wyjaśnić jak funkcjonuje umysł osoby z zaburzeniem borderline i co kryje się za jej – często niezrozumiałym przez otoczenie – zachowaniem.(...) "Młody bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk" to lektura obowiązkowa dla wszystkich psychiatrów i psychoterapeutów. Pomaga zrozumieć umysł osoby z borderline i depresją, i tłumaczy to, czego wielu pacjentów zapewne nie potrafi zwerbalizować. Ale to nie tylko zapis myśli osoby z borderline. Książka pokazuje też jak ważny w procesie leczenia jest dobry psycholog i psychiatra." - Neuroskoki.pl Całość recenzji dostępna pod adresem:

http://neuroskoki.pl/recenzja-mlody-bog-z-petla-na-szyi-psychiatryk/

Opis książki z Empiku:

"„Młody bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk” rozpoczyna cykl autobiograficznych książek o borderline Anki Mrówczyńskiej. To intymna i wstrząsająca opowieść o dwudziestosiedmiolatce z pogranicznym zaburzeniem osobowości.

To historia w formie dziennika pisanego w szpitalu psychiatrycznym.

Przedstawia losy pogrążonej w depresji, nadużywającej alkoholu i okaleczającej się dziewczyny, mającej dość pracy na stanowisku robotnika. Nasilające się myśli samobójcze i kolejne dwie próby skłaniają ją do poszukania profesjonalnej pomocy. To, co udaje się jej dostać, nie wystarcza. Rozpoczyna terapię na Oddziale Dziennym Leczenia Nerwic. Stamtąd zostaje przeniesiona na oddział zamknięty szpitala psychiatrycznego. W szpitalu przez większość czasu zajmuje się spisywaniem swojego życia wewnętrznego. Swoją osobowość postrzega jako podzieloną na pięć części, gdzie każda z nich ciągnie na swoją stronę. W dziewczynie walczą ze sobą chęć życia oraz pragnienie śmierci.

Czytając tę książkę przenosimy się do świata wewnętrznego narratorki.

Poznajemy jej myśli, obawy, rozterki. Dzięki licznym analizom, spoglądamy na świat jej oczami. Ta lektura obudzi w czytelniku emocje, jakie kłębią się w osobie desperacko walczącej o swoje życie – ze sobą samym. Poznaj dylematy, z jakimi zmaga się ktoś, kto czuje silny przymus niszczenia siebie, choć tak bardzo kocha życie."

 

Strona cyklu na FB: http://facebook.com/mlody.bog.z.petla