Dzielnym będzie przebaczone - Chris Cleave

dzielnym bedzie przebaczone

 

Zapierająca dech w piersiach nowa powieść zdobywcy licznych nagród literackich, autora książki Między nami.

#15 listy New York Times hardback bestseller
# 4 Evening Standard (London) fiction bestseller

Dzielnym będzie przebaczone trafiło na wysokie miejsca list bestsellerów „New York Timesa” oraz „Evening Standard”, a prawa do publikacji powieści sprzedano do kilkunastu krajów.

„Guardian”, „Washington Post” i „New York Times” uznały ją za jeden z najbardziej wyczekiwanych tytułów 2016 roku.

Poprzednia powieść Chrisa Cleave’a Między nami (Świat Książki, 2012) odniosła ogromny sukces zarówno w Wielkiej Brytanii jak i na całym świecie, zajmując pierwsze miejsce na liście bestsellerów „New York Timesa”.

Wybucha II wojna światowa. Mary North odkłada ukończenie edukacji na później, przyjeżdża do siedziby War Office i zgłasza się na ochotnika, by służyć ojczyźnie. Bystra i odważna Mary jest przekonana, że będzie świetnym szpiegiem. Gdy, ku swojemu zaskoczeniu, zostaje nauczycielką, decyduje się walczyć z uprzedzeniami, by chronić dzieci, o których istnieniu społeczeństwo chętnie by zapomniało.

Tom Shaw postanawia odpuścić sobie wojnę - póki jego współlokator, Alistair, nieoczekiwanie nie zgłosi się do wojska i nie stanie się jasne, że konflikt zbrojny jest nieunikniony.

Kiedy Mary poznaje Alistaira, tematem równie ważnym, co wojna, staje się miłość, która wystawi ich na ciężką próbę. Mary, Tom i Alistair poznają smak przemocy, namiętności, przyjaźni i zdrady.

Ta zabawna, a jednocześnie przejmująca książka łączy słabo znane epizody historii z opowieścią o wielkiej miłości i przekonuje, że największy wpływ mają na nas osobiste cierpienia, codzienne potyczki i tryumfy.

Znakomita lektura, luźno nawiązująca do opowieści wojennych dziadków autora, na nowo opisuje brutalne realia wojny, przenikliwie ukazując ich dewastujący wpływ na ludzką psychikę.

                                                                                                 “Daily Mail”

Porywający język, angielski humor i wrażliwość… Cleave szkicuje wyrazisty portret tych, którzy walczyli i tych, którzy pozostali w kraju

                                                                                             „People” (Book of the Week)

Inspirująca i poruszająca… Niektóre zdania uderzają tak mocno, że chce się krzyczeć z bólu.

                                                                                                                     ”The Times”

Olśniewająca                                                                                       

                                                                                                               „New York Times”

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Życie dłużej się składa niż się je demoluje, ale to nie znaczy, że nie może być cudowne – oto przesłanie tej poruszającej powieści o cenie miłości, przyjaźni i odwagi podczas wojennej zawieruchy. Prosto z listy bestsellerów Niew York Times’a!

Długo nie zapomnicie Mary North, osiemnastolatki z wyższych londyńskich sfer, która odkrywa w sobie wszystko, co najlepsze, gdy wybucha wojna. We wrześniu 1939 będzie tylko ładną i sympatyczną dziewczyną, a niecałe trzy lata później… Tego nie zdradzimy, w każdym razie Mary wraz z najbliższą przyjaciółką, Hildą, zaczynają szybko pomagać potrzebującym, poznając Toma i Alistaira. Tom, młody dyrektor okręgu szkolnego, załatwia Mary pracę z niepełnosprawnymi dziećmi, które nie zostały ewakuowane na wieś, Alistair, konserwator w Tate Gallery, zaciąga się do wojska. Wkrótce Mary zostaje kochanką Toma, a Hilda pisze do Alistaira, ale…

To ledwie początek dramatycznych i nieprzewidywalnych jak wojna losów czworga głównych bohaterów, zaskoczonych, jak my, czytelnicy, zwrotami w swym, dotychczas ustablizowanym życiu. Krążymy z nimi po coraz bardziej zniszczonym Londynie, jesteśmy świadkami walk pod Dunkierką i oblężenia twierdzy na Malcie, oglądamy dziecięce przedstawienie szopki bożonarodzeniowej, podczas którego odbywa się nalot, uczestniczymy w akcjach Czerwonego Krzyża, gdy Mary zostaje kierowcą karetki…Kolejne sceny zostają nam tym bardziej w pamięci, że wydaje się, iż prowadzą do czego innego niż sądzimy.

Jednak nie tylko fabuła sprawia, że nie można się oderwać od lektury. Chris Cleave jest bowiem niezwykłym pisarzem. Przeplata tragizm z humorem, lekko umie opisać najcięższe doświadczenia, z wielką empatią zagląda w dusze bohaterów, pozostawiając nas ze zdaniami, które od razu chce się wypisywać, bez względu na to czego dotyczą. O damskiej przyjaźni: Kobiety mówią sobie wszystko. To dar, który otrzymałyśmy, gdy wyrzekłyśmy się muskułów i wąsów. O londyńskiej mgle: Była niemal jak żel. Można było zgubić w niej rękawiczki i odnaleźć je po półgodzinie zawieszone w powietrzu na wysokości nadgarstka. O dorastaniu – może polega na uświadomieniu sobie, że świat roi się od ludzi i że nie jesteśmy szczególnie ważni? O rozstaniu - że to powietrze w płucach losu. I wreszcie o miłości, która jest nie karkołomnym skokiem z mostu i nie żarem fajerwerków, tylko pokorną zgodą na przyjęcie wyciągniętej ręki, nim zgaśnie niebo.

O tym i w ogóle wszystkim, co najważniejsze, jest ta piękna, wciągająca i refleksyjna książka, inspirowana prawdziwymi losami dziadków autora. O ludziach jak my, uwikłanych nagle tyleż w Wielką Historię, co w swoją, małą, najintymniejszą i jedyną.