Sułtan - Demet Altınyeleklioğlu

Sultan 2017

PREMIERA: 27 WRZEŚNIA 2017 r.


To kolejna już powieść tureckiej autorki, osadzona w czasach Imperium Osmańskiego. Na podstawie poprzednich powstały hitowe tureckie seriale 
„Wspaniałe stulecie” i „Sułtanka Kosem”. Tym razem Altınyeleklioğlu sięgnęła po postać mężczyzny – Sułtana Dżema, syna jednego z najpotężniejszych sułtanów w historii, kochanka Lukrecji Borgii, papieskiego więźnia, ofiarę międzynarodowych intryg, do dziś uznawanego za zdrajcę przez żyjących członków dynastii osmańskiej. „Sułtan” to tętniąca orientalnym rytmem, rozciągająca się na niemal pół wieku, epicka opowieść o młodym mężczyźnie wciągniętym w bratobójczą walkę o tron, która z pewnością zainteresuje nie tylko fanów serialu „Wspaniałe stulecie”. 

 

Autorka okrzyknięta turecką Philippą Gregory  


Demet Altınyeleklioğlu podbiła serca czytelników i widzów na całym świecie. Książki tureckiej autorki posłużyły za kanwę jednego z najpopularniejszych seriali ostatnich lat  – „Wspaniałe stulecie”. W Polsce turecka produkcja zgromadziła przed telewizorami ponad 2,5 miliona osób.  Do tej pory Altınyeleklioğlu oddawała głos kobietom na dworze sułtanów, silnym i niezależnym indywidualności, jak sułtanka Kosem, jednak w najnowszej książce, która ukaże się jesienią nakładem Wielkiej Litery, sięgnęła po postać mężczyzny – syna jednego z najpotężniejszych sułtanów w historii, kochanka Lukrecji Borgii, papieskiego więźnia, ofiarę międzynarodowych intryg, do dziś uznawanego za zdrajcę przez żyjących członków dynastii osmańskiej.   


II połowa XV wieku. Mehmed Zdobywca podbija Konstantynopol, doprowadzając do ostatecznego upadku Cesarstwa Bizantyjskiego – polityczne i społeczne skutki tego podboju są kolosalne. Imperium Osmańskie święci triumfy. Głowy sułtana pożądają władcy zachodniego świata, ale też papiescy szpiedzy. Chcąc zapobiec rozpadowi mocarstwa po swojej śmierci, Mehmed wprowadza prawo, które umożliwia prawowitemu następcy zabicie własnych braci, jeśli dostrzeże w nich zagrożenie.