Perfekcyjna dziewczyna - Gilly Macmillan

Perfekcyjna dziewczyna 2017

Autorka recenzji: Magdalena Wardęcka

 

Przerwana niewinność

Cudowne dzieci, obdarzone niebywałym talentem i ponadprzeciętnymi umiejętnościami. Niewielu zdaje sobie jednak sprawę, ile wyrzeczeń oraz pracy musi kosztować dojście do takiej perfekcji. Nierzadko odczuwają presję ze strony otoczenia i rodziców. Idealne dzieci nie chcą zawieść ich oczekiwań, więc mimo zmęczenia, a czasem nawet braku pasji i przekonania, uczą się i ćwiczą by być coraz to lepszymi muzykami, sportowcami, tancerzami, czy uczniami, często kosztem swojego uciekającego dzieciństwa.

„Perfekcyjna dziewczyna” Gilly Macmillan to w tym znaczeniu nie tylko thriller, ale psychologiczny portret z pozoru zwyczajnej dziewczyny i jej rodziny. Idealne dziecko utalentowane muzycznie, o ponadprzeciętnym IQ. Do tego szczęśliwa, wspierająca ją rodzina. To tylko pozory. Zoe w swoim sercu nosi ciężkie brzemię, które na zawsze przerwało jej dzieciństwo i związaną z nim beztroskę. Matka dziewczyny wydarzenie to traktuje jako mroczny, wstydliwy sekret, który mógłby zaprzepaścić jej szansę na ułożenie sobie życia na nowo, z innym mężczyzną. Drugi mąż matki Zoe nie wie co dziewczyna zrobiła kilka lat wcześniej, a za co trafiła na 1,5 roku do poprawczaka. Po tym czasie, gdy już mogło się zdawać, że nastolatka może zacząć spróbować żyć na nowo, trauma z przeszłości powraca do niej jak bumerang, na nowo rozgrzebując rany i doprowadzając do kolejnych, tragicznych zdarzeń.

Siłą „Perfekcyjnej dziewczyny” jest właśnie owo psychologiczne studium z pozoru idealnej rodziny, w której wychowują się uzdolnione dzieci. Tak naprawdę pod tym sztucznym obrazem kryją się traumy, krzywdy z przeszłości i teraźniejsze trudne momenty. Perfekcyjny obraz to tylko ułuda. Gilly Macmillan dokonała analizy takich rodzin, a historie o nich skondensowała w tej właśnie powieści. To książka nie tylko o dociekaniu mrocznej prawdy, ale także (a może przede wszystkim) a dramatach rodzinnych, złamanym dzieciństwie, dojmującym wręcz poczuciu niesprawiedliwości, piętnie morderczyni, z którym młoda dziewczyna będzie musiała żyć do końca swych dni.

Autorka przygląda się młodym ludziom, jeszcze dzieciom, które za chwilowy brak rozsądku, czy jeden poważniejszy błąd zostają skazani na poprawczak. Wielu z nich wraca tam ponownie, tzw. system obrotowych drzwi. Macmillan zastanawia się, czy dzieci, które nigdy wcześniej nie weszły w konflikt z prawem, a za sprawą głupoty, a czasem złośliwości losu i psychicznej niemocy, popełniły nieumyślną zbrodnie, powinno się tak dotkliwie karać. Czy poprawczak je zresocjalizuje, czy też może złamie do końca? Autorka w historii o „Perfekcyjnej dziewczynie” została zainspirowana prawdziwymi zdarzeniami, więc czytelnik został skonfrontowany z wydarzeniami, które mogą dziać się naprawdę. Czytając książkę sami odpowiadamy sobie na różne pytania i sugestywne zaczepki. Są to pytania o popełniane błędy, psychiczne nękania, dążenie do perfekcji za wszelką cenę, czy wreszcie przemoc domową i tyranię ze strony rówieśników i opiekunów. Jak my zachowalibyśmy się w tej sytuacji, co jest moralne, a co niedopuszczalne?

„Perfekcyjna dziewczyna” to mocny thriller psychologiczny połączony z powieścią obyczajową. Książka przedstawiona jest z perspektywy różnych osób, które na zaistniałe sytuacje spoglądają ze swojego punktu. Nie ma osób idealnych, perfekcyjnych, bez skazy. Nie jesteśmy robotami, które nie popełniają błędów, nie mylą się, nie błądzą. Gilly Macmillan w swojej najnowszej powieści zwraca uwagę na ważne kwestie związane z dzieciństwem i funkcjonowaniem rodziny, a dodatkowo oddaje czytelnikowi świetnie skonstruowany thriller, od którego nie sposób się oderwać. Lektura z pewnością każdego pozostawi z ważnymi przemyśleniami. Polecam!