Pierścienie Gygesa - Roman Kubicki

Zbiór esejów pisanych przez autora do miesięcznika „ARTeon” w latach 2001-2005, w których to profesor filozofii  porusza często (od)ważne tematy, dokonując przy tym filozoficzno-artystyczno-literackiego nad nimi namysłu.

Tytułowy Gyges to pasterz, któremu magiczny pierścień - znaleziony przez niego przypadkiem - użyczył swej mocy. Odtąd bycie niewidzialnym sprawiało, że wi(e)działo się więcej. Lecz niewidzialność bywa dokuczliwa: przez nią bowiem zanika wszelki dyskurs. Ktoś, kto czyni się niewidzialnym, nosi brzemię bycia niezauważonym. Musi dbać o swą anonimowość.                  W przeciwnym razie pierścienie znikną.

Gygesem staje się tu czytelnik na chwilę. Podgląda on proces myślowy współczesnego filozofa, lecz nie może nawiązać z nim dialogu. Jednakże stając się świadomym, porzuca laskę pasterza, by pochwycić berło króla.

„Każda świadomość rewolucjonizuje świat, gdyż zawsze użycza mu innego istnienia” – powie autor. O tę świadomość tu właśnie się rozchodzi. O patrzenie widzące. Ale i o dyskurs. Do tego jednak potrzebna jest odwaga bycia WIDZIALNYM.

                                                                                                                        IK