Nowość wydawnicza - "Krawiec" Tomasza Sobieraja

Z przyjemnością informujemy, że Kuźnia Literacka objęła patronatem medialnym poemat dygresyjny Tomasza Sobieraja pt. Krawiec

krawiec


„Kto posługuje się stylem właściwym swojej epoce, nie wyskoczy poza nią, zostanie w swoim miejscu i czasie” – pisał Czesław Miłosz w Ogrodzie nauk. Jednak trzeba niemałej odwagi i sporej dawki testosteronu, by lekceważyć artystyczną modę i tworzyć niezgodnie z obowiązującą konwencją.

Krawiec Tomasza Sobieraja to nieczęsty w dzisiejszej literaturze przykład klasycznego ładu i rygoru, precyzyjnego strumienia myśli, jednocześnie to utwór, w którym zacierają się granice pomiędzy opowiadaniem, opowieścią poetycką, esejem filozoficznym, tekstem krytyczno-literackim i autorskim wykładem z teorii sztuki, a jadowita satyra łączy się z odważną publicystyką i krytyką polityczną.

Jak napisał znakomity poeta Józef Baran, „Krawiec to nie tylko rozprawa z pseudosztuką, to także frywolny i sokratejski w formie monolog filozoficzno-egzystencjalny o przygodzie człowieka wrzuconego w przypadkowy, ograniczony czas i przestrzeń”, który balansuje na granicy jawy i snu, rzeczywistości i fikcji, konieczności i pragnień, zaciera się dla niego granica między życiem a sztuką, zostaje, jak bohaterowie Witkacego „twórcą samego siebie”.

Książka ukaże się pod koniec listopada, natomiast na początku grudnia pojawi się wersja elektroniczna, którą do końca roku można będzie pobrać bez opłat ze strony autora www.sobieraj.art.pl

Tomasz Sobieraj, Krawiec, Editions Sur Ner, Łódź, 2012, 63 strony, ISBN 978-83-928664-3-5



Biogram autora:

Tomasz Marek Sobieraj – ur. 1 lipca 1964 roku w Łodzi; prozaik, poeta, eseista, krytyk literacki, fotografik. Ukończył geografię na Uniwersytecie Łódzkim i program GIS w Instytucie Statystyki i Zarządzania Informacją Uniwersytetu w Lizbonie. Opublikował książki poetyckie: Gra (2008), Wojna Kwiatów (2009), zbiór opowiadań i fotografii Dom Nadzoru (2009), powieść Ogólna teoria jesieni (2010), monodram i fotografie Obiekty banalne (2011); współautor zbioru utworów erotycznych i fotografii Eroticon - drugi krąg piekła (2010) oraz antologii opowiadań Wbrew naturze (2010); autor kilkudziesięciu esejów poświęconych sztuce, felietonów, polemik i recenzji.

Twórczość literacką T.M. Sobieraja wyróżnia klasyczny rygor intelektualny, sugestywność i precyzja języka, erudycyjne aluzje, filozoficzna refleksja, ironia, estetyzm, niekiedy nawiązanie do tematyki religijnej. Autor łączy poetycki opis z dygresyjnością i reportażem, przypowieść filozoficzną z historycznym epizodem, metafizykę z zagadnieniami przyrodniczymi.

Publikował w licznych czasopismach, m.in.: „Migotania”, „Exit”, „Lamus”, „Format”, „Akant”, „Fraza”, „Krytyka Literacka”, „Cegła”, „Inter-Mosty”, „Myśl Polska”, „Polis – Miasto Pana Cogito”, „Odra”. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2012.