Maj 2017 - przedwakacyjne literackie spotkanie Kuźniaków

Jak pokochac centra handlowe 2017

 

Ostatnie, przedwakacyjne spotkanie Kuźniacy poświęcili na omówienie książki pisarki młodego pokolenia, Natalii Fiedorczuk, "Jak pokochać centra handlowe".

Niestety, większość zebranych osób niniejsza pozycja specjalnie nie urzekła. Tytuł brzmiący niczym kiepski reistyczny poradnik, raczej zniechęcał do zakupu, a treść (patologia przeżyć związanych z macierzyństwem i depresją przed i poporodową), po wielekroć wałkowana w literaturze (ot, choćby przez M. Gretkowską czy A. Waldman) rozczarowywały. Wspomieliśmy również o mnogości blogów, uginających się od ciężaru porad czy opisu katrastrof, wynikających z nieprzygotowania czy zaskoczenia stanem macierzyństwa. Blogów, które z czasem przeradzały się w literackie debiuty, wpisując się w nurt poradników właśnie czy też literatury faktu.

Fiedorczuk nakreśliła obraz współczesnej matki, niepotrafiącej poradzić sobie z dziećmi i sobą samą. Wiecznie nieszczęśliwa, rozczarowana wyglądem, domem i dwójką małych istot.

Książka dla czytelnika w odbiorze z pewnością poprawnie napisana, smutna, momentami refleksyjna.


Na koniec myśl, która towarzyszyła  Kuźniakom podczas spotkania, stanowiła pytanie o to, komu dedykowana jest ta książka. Jeśli mamom po przejściach związanych z trudem macierzyństwa, to zdecydowanie nie przynosiła pocieszenia. Bo czy  fakt, że ktoś przeżył podobnie ten czas lub miał jeszcze gorzej - potrafi przynieść komukolwiek ukojenie?

 Recenzję "Jak pokochać centra handlowe" można przeczytać TUTAJ.