"Radość życia" Romy Ligockiej - książka omówiona podczas spotkania Kuźniaków - luty 2018

Roma Ligocka wlasnie wydala nowa ksiazke Radosc Z

 

Przedwalentynkowe spotkanie gnieźnieńscy miłośnicy literatury z Kuźni Literackiej poświęcili na spotkanie z twórczością polsko-żydowskiej pisarki, Romy Ligockiej.

Jej najnowszą książkę - o przewrotnym tytule „Radość życia”, nie licującym w żaden sposób z treścią lektury – zgodnie uznaliśmy za lekką, łatwą i szybką w przebrnięciu. W przeciwieństwie do najgłośniejszej jej książki – „Dziewczynki w czerwonym płaszczyku” – nie była to lektura wstrząsająca, ale okryła przed nami morze smutku.

Autorka – jak zawsze – hojnie wprowadza nas w swój świat, oprowadza po jego intymnych zakątkach, obnaża myśli, uczucia i pragnienia pisarki, ale przede wszystkim dojrzałej kobiety, o niezaspokojonym dążeniu do bycia kochaną.

Kto ma ochotę zajrzeć do wnętrza autorki „Tylko ja sama”, zapraszamy do lektury. Książka Romy nas nie poróżniła, a zadziwiła, że można aż tak ekshibicjonistycznie , podobnie jak to czyni Gretkowska, o sobie opowiadać. Dużo w tych zapiskach egocentryzmu i egzystencjalnego lęku, związanego z przemijaniem.

Czy, jak umrę, to nadal żyć będę? – póki co ,tylko to pytanie, które dręczy każdą artystyczną duszę, pozostaje nieśmiertelne.

 

                                                                                                     Irmina Kosmala