"Mówi mądrość" - Stare Dobre Małżeństwo

 „Mówi mądrość”, czyli powrót do źródła

Mowi-madrosc Stare-Dobre-Malzenstwoimages_product14092892

Włączasz najnowszą płytę Starego Dobrego Małżeństwa i przez chwilę stoisz na ziemi z nogami w zimnym błocie. Oblepia Cię ono i upokarza, bo nie możesz ruszyć z miejsca. Choćby kroku. Stoisz boso i wołasz w pustą przestrzeń, wyśpiewanymi przez Krzysztofa Myszkowskiego słowami współczesnych poetów – Loebla i Rybowicza. Szukasz drugiego człowieka pośród oceanu ciał, przypływów rozczarowań i nieprawości. Niemało w tej słonej wodzie zakotwiczonego smutku, strachu, dojmującego odrzucenia. Jednak stan zawieszenia wydaje się być dla Ciebie największą torturą. Czekasz na coś, co musi nareszcie się stać, w przeciwnym razie zwariujesz z niemocy oderwania się, czy choćby poruszenia. Bezruch jest bowiem synonimem śmierci.

Niespodziewanie następuje TA chwila. Otacza Cię jak babim latem to samo błogie poczucie oczarowania spotkaniem, które rozpościera przed Tobą czyste płótno tworzącego się świata. Nie ma już Twojego bezmocnego „ja”. Jest tajemnicze „Ty”, przychodzące znikąd i oczyszczające to błoto wokół, zdejmujące z Ciebie brzemię gorzkich porostów myśli. Następuje ceremonia ontologizująca. Nareszcie można stanąć na ziemi suchą stopą. Nareszcie można ruszyć z miejsca: zacząć tworzyć, czyli dawać. Chwila jest tak piękna, że aż boli. Wpisana jest w nią bowiem świadomość jej kresu… 

Na płytę „Mówi mądrość” składają się dwa krążki. Pierwszy (cd) to wybór dwunastu utworów wierszy wyśpiewanych przez Krzysztofa Myszkowskiego do słów Bogdana Loebla i Jana Rybowicza. Drugi (dvd) pt. „Nowy archetyp” - to zapis wspomnień związanych z kultowym dla artysty miejscem – krakowskim CK „Rotundą”, przeplatany fragmentami koncertowego popisu nowego tria SDM – K. Myszkowskiego, B. Pietraszkiewicza oraz R. Ziobro.

Oba krążki łączy uważny, weredyczny obserwator, którego egzystencjalnym motorem jest demiurgiczne pragnienie stworzenie archetypu, a mottem – powrót do źródła. Płyta muzyczna ma klimat i energię. Niezwykła synergia poetyki i dźwięków jest surowa w brzmieniu, bo i taki jest przekaz poetyckiego obrazowania. Tu słowa nie krzepią, nie poklepują po plecach i nie łaszą się do odbiorcy. Gorąco polecam.

                                                                                  Irmina Kosmala

 Spis utworów:

I Wolałbym

II Litania współczesna

III Cóż mogę?

IV Coraz gorzej widzę

V Uwaga! Przyjaciel

VI Dopóki bolisz

VII Zaręczynowy blues

VIII W zawieszeniu

IX Mówi mądrość

X Ogień zapłonie w nas

XI Topielica

XII Nowy Rok 2012