Legenda o peerelowskiej belle époque - Pomocnik Historyczny POLITYKI Dekada Gierka od środy w sprzedaży

Dekada Gierka2021.jpg

 

Pomocnik Historyczny POLITYKI: Dekada Gierka, który jest wznowieniem wydania z 2010 roku, ukaże się 13 października 2021 r. w dobrych punktach sprzedaży prasy.
Wydanie specjalne liczyć będzie 140 stron, cena: 25,99 zł. Można je będzie kupić na także na sklep.polityka.pl.

Już wkrótce na ekrany kin trafi film biograficzny o Edwardzie Gierku. Od kilku lat jego postać odzyskuje blask, bywa postrzegany jako komunista patriota, „ojciec narodu”, „dobry pasterz”, co to może nie wszystko mu się udaje, ale ma dobre intencje. Są ludzie, którzy z nostalgią wspominają jego epokę. A w licznych kręgach społeczeństwa odrodziło się myślenie, że socjalne transfery („władza dzieli się pieniędzmi”) usprawiedliwiają zadłużenie, upartyjnienie i nepotyzm.

Tym bardziej warto jednym przypomnieć, a innym opowiedzieć, jak się sprawy miały w dekadzie Gierka. Ramy tej epoki wyznaczyły robotnicze strajki w grudniu 1979 r. i w sierpniu 1980 r. Zaczynała się ona względnym liberalizmem („bigosowy socjalizm”), względnym spełnieniem marzeń Polaków o dostatku (lepsze zaopatrzenie sklepów, własne mieszkanie, mały samochodzik), a kończyła – zapaścią gospodarczą, ogołoceniem rynku, zadłużeniem państwa, bezradnością władzy, narastającą frustracją społeczeństwa i powstaniem zorganizowanej opozycji demokratycznej.

Zapraszamy w podróż do źródeł legendy o peerelowskiej belle époque.