Ta wstrętna Osiecka...
Powiedziałam, że nie umiem zdradzić - umiałam.
Powiedziałam, że chcę się poprawić - nie chciałam.
Agnieszka Osiecka
Dziś na kanale TVP 1 zostanie wyemitowany trzynasty, ostatni odcinek serialu biograficznego w reżyserii Roberta Glińskiego i Michała Rosy, przybliżający sylwetkę jednej z najsłynniejszych polskich "tekściarek" dwudziestego wieku.
Z "Osieckiej" przeziera sylwetka niezależnej kobiety, uparcie trzymającej się swej artystycznej drogi. Kobiety poszukującej artystów, którzy potrafiliby wyśpiewać spisane przez nią piosenki (a stworzyła ich blisko dwa tysiące!).
Z tej zajmująco zobrazowanej opowieści z każdym następnym odcinkiem kładzie się na postaci niczym "ostry cień" rewers pisarki. Widzimy, jak nie bacząc na dobro innych, rzuca się w ramiona żonatemu mężczyźnie (Jeremi Przybora), spontanicznie decyduje się na wyjście za mąż (Wojciech Frykowski), by po pół roku rozstać się z reżyserem, czy też przeistacza się w kochankę (rodzaj "bluszczu"), uwieszoną na młodszym od siebie o piętnaście lat Zbigniewie Menzlu i nieustannie zabiegającą o jego atencję. W jednej z książek biograficznych wyczytałam, że Osiecka podarowała mu nowe mieszkanie, do którego ten nigdy nie dał jej kluczy. Motyw ów podejmują również reżyserzy "Osieckiej".
Kim była ta niezwykła, energiczna kobieta, bojąca się więzienia, a jednak pisząca listy do generała w sprawie wypuszczenia na wolność internowanych kolegów? Kim była kobieta, która za Adama Michnika zgadzała się przez rok przesiedzieć w więzieniu i zapłacić milion złotych za jego uwolnienie?
Światowy Dzień Kota 2021
Światowy Dzień Kota już 17 lutego. Z tej okazji Wydawnictwo EMG wraz z zaprzyjaźnionymi księgarniami, galeriami i sklepami plastycznymi już po raz siódmy zaprasza do udziału w akcji „Dzień kota w księgarniach”.
Nasi partnerzy przygotowują ekspozycje „kocich” wydawnictw. Zachęcamy ich także do organizowania innych wydarzeń, warsztatów i konkursów. W akcji, jak co roku, uczestniczyć będzie Portal Kryminalny. Do wydarzenia dołączyła również Grupa Mamy Kota z Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva (https://www.facebook.com/MamyKota) – Fundacja zorganizuje aukcję naszych kocich notesów, z której dochód zostanie przeznaczony na karmę, leki i niezbędne zabiegi weterynaryjne dla kotów przebywających pod opieką Fundacji.
Śledźcie profile wszystkich zaangażowanych!
Zaproszenie do udziału w XV Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Szaloma Asza.
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Kutnie zaprasza do udziału w XV Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Szaloma Asza.
Konkurs organizowany jest od 1993 roku, co dwa lata. Unikalne znaczenie konkursu polega na przywracaniu pamięci o polsko-żydowskiej przeszłości Kutna, a nade wszystko o Szalomie Aszu, urodzonym w Kutnie w 1880 roku wybitnym prozaiku i dramaturgu żydowskim tworzącym w jidysz, dwukrotnym kandydacie do Nagrody Nobla. Mimo światowej sławy, która zapewniła mu stałe miejsce w literaturze lat 20. i 30. XX w., po wojnie popadł w niemal całkowite zapomnienie. Konkurs wpisuje się w proces przywracania spuściźnie Asza utraconej pozycji w historii literatury.
Czego świadkami są niebieskie koty w najnowszej książce Martyny Bundy?
(Psałterz, Canterbury ok. 1210-1220 (Bodleian Library, MS. Ashmole 1525, fol. 14r)