Gniezno pomaga Ukrainie
Na zdjęciu Magda Karpińska oraz Paweł Bartkowiak
Jeśli chcą Państwo włączyć się w akcje pomocy przebywającym na terenie Gniezna Ukraińcom, proponujemy kilka:
- codziennie można wylicytować książkę z autografem autora lub autorki.
Więcej informacji pod linkiem:
Autorzy książek Ukrainie | Facebook
- przynieść materiały plastyczne do jednej z filii Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna
Rusza zbiórka “Kufer Wyobraźni”! – Biblioteka Gniezno
- kupić fotografię podczas wernisażu gnieźnieńskich artystów w Czytelni Na Piętrze (Biblioteka I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie) – więcej informacji TUTAJ
Ćwiczenia kreatywnego pisania - Alžběta Bublanová, Andrea Selzerová
PATRONAT MEDIALNY: KUŹNIA LITERACKA
Książka dostępna w przedsprzedaży w Sklepie Pełnym Mocy. Premiera 3.03.2022. Wysyłka zakupionych w SPM egzemplarzy rozpocznie się w dniu premiery.
By mrok się rozjaśniał – „pożegnalny rejs” Lecha M. Jakóba
Wspomnienie Lecha M. Jakóba spisane przez poetkę - Teresę Tomsię
Nie mówcie mi, / że miłość jest słodka. // Telepie się we mnie dusza / – zeschnięty orzech w skorupie. // Wiem, / w zamroczeniu podobno źle widzę. / Lecz mógłbym popiołami mojego uczucia / zasypać wszystkie Księgi” (…) „Zaprowadź mnie Panie / przed lustra wielkie i czyste” – pisał Lech M. Jakób w cyklu poetyckim Ból i pełnia (1999), także w kolejnych tomikach wierszy zmagał się wciąż o wizerunek człowieka czującego, ufającego, starającego się pojąć tajemnicę istnienia i odchodzenia, wyciągającego rękę ku drugiemu w nadziei porozumienia.
Ostatnia książka kołobrzeskiego poety Ćwiczenia z nieobecności (2021)1 została nam pozostawiona jako przewidywany testament i jest summą życiowej mądrości, jaką człowiek zdobywa, gdy uświadamia sobie przemijanie i nieuchronnie zbliżający się koniec. Autor kreśli w nim duchowy autoportret i rozmawia z lirycznym „ja”, by podsumować doświadczenie i podzielić się refleksją o świecie, w jakim przyszło mu żyć, zrozumieć wszelkie zawiłości (gdzie tak pędzisz):

ach gdzie tak pędzisz
świszczypało
na złamanie karku
na pohybel
[…]
susami zakosami
nigdy w tył
w przestrzeń otwartą
pod niebieską kopułą
[…]
ścigasz się z tym
który z ciebie
się śmieje
z czasem
poza czasem
WIĘCEJ - TUTAJ: www.recogito.eu
PROMOCJA IV TOMU MONOGRAFII "CHORZÓW"
Serdecznie zapraszamy na promocję IV tomu monografii Chorzów. W II Rzeczypospolitej i w latach wojny (1922-1945), w którym znajdą Państwo obszerny rozdział autorstwa Katarzyny Kuroczki pt. Motywy królewskohuckie (chorzowskie) w literaturze polskiej lat 1922-1945.