Człowiek, który wkradł się do Auschwitz

Książka Denisa Avey'a i dziennikarza BBC Roba Broomby'ego "Człowiek, który wkradł sie do Auschwitz" wzbudziła wielkie zainteresowanie w Anglii.

avey front 3d v2

 

Autor wydał ją po latach i jako jeden z powodów podaje przestrogę dla młodego pokolenia przed nazizmem. Denis Avey przez wiele lat nie był w stanie mówić o bolesnych wydarzeniach z przeszłości. Dziś opowiada swoją historię. Historię jednego z najbardziej niezwykłych wyczynów brytyjskich żołnierzy podczas II wojny światowej. Historię człowieka, który zrezygnował z ochrony, jaką dawał mu mundur brytyjskiego żołnierza, by zostać świadkiem bestialstwa nazistów w Auschwitz III -miejsca, w którym skazywano więźniów na powolną śmierć. Przebrany w pasiak żydowskiego więźnia dwukrotnie wkradł się do obozu. W czasie gdy tysiące ludzi oddałoby wszystko, by stamtąd uciec, on postanowił dostać się do środka. Była to eskapada, która mogła
skończyć się błyskawiczną egzekucją, a dała nam świadectwo dokąd prowadzi nietolerancja i rasizm.

Historia, którą opowiada Denis Avey jest równie porywająca, jak wzruszająca. Ukazuje losy zwykłego człowieka, którego głęboko zakorzenione poczucie moralności i zdumiewająca odwaga uczyniły kimś niezwykłym.

Czytaj całość