Wiara, nadzieja, miłość - Monika Jagodzińska

wiara nadzieja okl do akceptacji

Autorka recenzji: Agnieszka Lange

 


Które z pragnień zwycięży?

 

Główna bohaterka Diana jest uczennicą ostatniej klasy gimnazjalnej. Jak to nastolatka, przeżywa wzloty i upadki, pierwsze porywy serca i pierwsze rozczarowania. U progu dorosłości stara się podejmować rozsądne i dojrzałe decyzje, ale gdzieś w głębi jest przecież jeszcze dzieckiem, nieco naiwnym, trochę łatwowiernym, które łatwo zranić.

 

Kiedy w jej życiu pojawia się chłopak, Diana niemal płynie na fali rodzącego się z jej strony uczucia. Ponieważ jest to jeden z pierwszych porywów serca, tym bardziej zatem boli fakt, że nastolatek okrutnie z niej zadrwił, ośmieszając dziewczynę w Internecie. Diana nie wierzy w samą siebie, ma kompleksy i niskie poczucie wartości. Obarcza zatem siebie winą za to, co ją spotkało.

 

Wtedy właśnie postanawia się zmienić i przejąć kontrolę nad własnym ciałem, nad nadprogramowymi kilogramami i wreszcie - nad swoim życiem. Pierwsze sukcesy w walce z nadwagą motywują do kolejnych, coraz bardziej radykalnych kroków. Diana chudnie w oczach, i choć przyjaciółka oraz rodzina z niepokojem obserwują zmianę dziewczyny, ta w gruncie rzeczy  jest z siebie dumna i ani myśli, by przestać. Nawet gdy słyszy diagnozę, trudno jej przyjąć, że zapadła na anoreksję i że jej stan jest poważny i zagrażający życiu.

I wtedy zdarza się kolejna tragedia. Diana traci przyjaciółkę. Jednak wraz z jej śmiercią, dziewczyna zadaje sobie ważne pytania,  przygląda się swojemu życiu i poddaje ocenie własne decyzje. Wreszcie daje sobie szansę i zaczyna walczyć o swoje życie. To walka nierówna, niełatwa, ale przy odrobinie wiary i motywacji, niesie nadzieję, a wreszcie i upragnioną miłość.


Młoda autorka z pewnością trafi w gusta nastoletnich czytelniczek. Aktualne problemy młodzieży, ich radości i troski z pewnością wydadzą się bliskie i będą się podobać. A może nawet któraś czytelniczka rozpozna w Dianie własne problemy lub też którejś z koleżanek i w porę zareaguje, stawiając sobie właściwe pytania i dokonując odpowiedzialnych wyborów.


Każdy wiek ma swoje możliwości, swoje problemy i swoje radości. Życie bywa nieprzewidywalne, wskazuje autorka. Ważne, by patrzeć na nie z wiarą i nadzieją. Wtedy miłość, na ogół przychodzi sama.