KONKURS: 23-31 maja 2011 r.

Od poniedziałku - 23 maja - w tymże dziale przez kolejne dwa dni zamieszczaliśmy  różne informacje prasowe nt. nowości wydawniczych dwóch powieści:
„Pensjonatu na wrzosowisku” - literackiego debiutu  Anny Łajkowskiej
oraz „Wschodów słońca” - powieści amerykańskiej autorki bestsellerów Julii London.

 

 Zasady konkursu były proste: wystarczyło  uważnie przeczytać opublikowane informacje nt. wyżej wymienionych powieści i odpowiedzieć na trzy proste pytania, które zostały umieszczone pod każdą z not wydawniczych.

 

 

(wydawcą powyższych powieści oraz współrealizatorem konkursu jest Trzecia Noga)

 

 ~ ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~

1. „Pensjonat na wrzosowisku” – literacki debiut Anny Łajkowskiej

 

Do księgarń trafiła debiutancka powieść Anny Łajkowskiej „Pensjonat na wrzosowisku”.  Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Trzecia Noga.  „Pensjonat na wrzosowisku” to pełna refleksji powieść o nowej emigracji, konsekwencjach życiowych decyzji i samotności wśród ludzi.

 

Główna bohaterka powieści, polska emigrantka Basia jest niepracującą żoną i matką trójki dzieci. Przytłoczona codziennością i rutyną, przeżywa kryzys. Postanawia wyruszyć z trzyletnim synkiem na wakacje, gdzie zabiera ze sobą tajemniczą przesyłkę od nieżyjącej już kuzynki. Pobyt w „Pensjonacie na wrzosowisku” prowadzonym przez Charoll staje się momentem przełomowym w jej życiu. Basia musi zmierzyć się z przeszłością – zarówno swoją, jak i tą, zamkniętą w pudełeczku od Joli.

 

Anna Łajkowska w „Pensjonacie na wrzosowisku” podejmuje uniwersalne wątki i problemy, które mocno osadzają akcję we współczesności. Autorka wplata w fabułę m.in. wątek zdrady, samotności, samorealizacji oraz trudności z wypracowywaniem życiowych kompromisów. Lekki język pełen plastycznych opisów miejsc akcji oraz szkatułkowa budowa powieści pozwalają przenieść się czytelnikowi w świat przedstawiony powieści i nie pozostać obojętnym na rozterki bohaterów.

 

Anna Łajkowska ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim oraz marketing i zarządzanie na Politechnice Gdańskiej. Obecnie uczy języka polskiego w szkole podstawowej. „Pensjonat na wrzosowisku” to pierwsza powieść jej autorstwa.

 

Patronami medialnymi  książki „Pensjonat na wrzosowisku” są: Dobre Rady, Samo Zdrowie, Burda, Radio Plus, dlaLejdis.pl, Kuźnia Literacka.

 

     

        

 

          

Tytuł: Pensjonat na wrzosowisku

Wydawca: Wydawnictwo Trzecia Noga

Cena: 29,90 zł

                         

                              

PIERWSZE PYTANIE  KONKURSOWE:  JAK MA NA IMIĘ KUZYNKA BASI?

ODPOWIEDŹ: JOLA

 

2. „Wschody słońca” – nowa powieść Julii London

 

Nakładem Wydawnictwa Trzecia Noga po raz pierwszy w Polsce ukazała się powieść „Wschody słońca” autorstwa Julii London. To epicka opowieść o poszukiwaniu siebie, sensu życia i własnej drogi. Młoda nauczycielka Jane Aaron postanawia zrezygnować z beztroskiego, spokojnego życia i wyrusza w podróż, by zmierzyć się ze swoją przeszłością.

 

 

Główna bohaterka powieści „Wschody słońca”, Jane Aaron, w poszukiwaniu własnej tożsamości decyduje się na przeprowadzkę do małej miejscowości Cedar Springs. Kobieta, zaadoptowana w dzieciństwie, pragnie odnaleźć biologiczną matkę i uzyskać informacje o swojej przeszłości. W Cedar Springs podejmuje pracę opiekunki do dzieci u owdowiałego biznesmana Ashera Price’a. Poznając Ashera i jego rodzinę, odkrywa tajemnicę Susanny, tragicznie zmarłej żony pracodawcy.

 

 „Wschody słońca” to połączenie zaskakującej fabuły, płynnej narracji i lekkiego, ale pełnego metafor języka. Popkulturowy kontekst mocno osadza akcję we współczesności. Autorka z powodzeniem buduje napięcie i atmosferę tajemniczości. Poruszana tematyka, prezentowane wątki i problemy są uniwersalne, co decyduje o ponadczasowości powieści.

 

Julia London to autorka ponad dwudziestu książek. Na dorobek literacki amerykańskiej pisarki składają się romanse historyczne i współczesne komedie romantyczne. Jej powieści zyskały miano bestsellerów. Przetłumaczono je na wiele języków, w tym polski.

 

Patronami medialnymi książki „Wschody słońca” są: Dobre Rady, Samo Zdrowie, Burda, Radio Plus, dlaLejdis.pl, Kuźnia Literacka.

 

 

  

        

Tytuł: Wschody słońca

Wydawca: Wydawnictwo Trzecia Noga

Cena: 29,90 zł

                      

 

DRUGIE PYTANIE  KONKURSOWE:  JAKI ZAWÓD WYKONUJE W CEDAR SPRINGS JANE AARON - GŁÓWNA BOHATERKA POWIEŚCI?

ODPOWIEDŹ: OPIEKUNKI DO DZIECI

 

3.  Julia London – autorka bestsellerów

 

Nakładem Wydawnictwa Trzecia Noga po raz pierwszy w Polsce ukazała się powieść Julii London – „Wschody słońca”. Dorobek literacki tej amerykańskiej pisarki tworzą romanse historyczne i współczesne powieści romantyczne. Książki jej autorstwa zyskały miano bestsellerów. Przetłumaczono je na wiele języków, w tym polski.

 

Julia London (właśc. Dinah Dinwiddie) mieszka wraz z mężem w Teksasie. Zanim zdecydowała się poświęcić pisaniu, była urzędniczką w Białym Domu. Jest laureatką i finalistką prestiżowych nagród i konkursów w kategoriach romantyczna beletrystyka i romans historyczny. Jej powieści doczekały się wielu tłumaczeń, w tym polskich. Najnowsza wydana w Polsce pozycja - „Wschody słońca” to epicka opowieść o poszukiwaniu sensu życia i własnej drogi we współczesnej rzeczywistości.

 

„Pisanie - jak tłumaczy Julia London - jest jak czekolada, której nigdy nie ma się dość”.

Inspiracje do swoich powieści czerpie autorka z otaczającego ją świata i poznanych ludzi. Bohaterowie jej książek uosabiają cechy przyjaciół i bliskich autorki. Pomysł na powieść „Wschody słońca” zrodził się w jej głowie po przeczytaniu artykułu o kobiecie, która poszukiwała swojej biologicznej matki.

 

Pisze ciekawym, barwnym językiem. W jej powieściach nie brakuje romantyzmu, ironii
i poczucia humoru. Podejmuje w nich także ważne, ze społecznego punktu widzenia, problemy. Inne wydane w Polsce powieści Julii London to: „Jak usidlić księcia”, „Księga skandali”, „Jak zdobyć diuka” czy „Jak omamić wicehrabiego”. 

 

Patronami medialnymi książki „Wschody słońca” są: Dobre Rady, Samo Zdrowie, Burda, Radio Plus, dlaLejdis.pl, Kuźnia Literacka.

 

TRZECIE (ostatnie)  PYTANIE  KONKURSOWE:  DO CZEGO PRZYRÓWNAŁA PISARSWO JULIA LONDON?

ODPOWIEDŹ: DO CZEKOLADY

 

 

Aby wziąć udział w konkursie, należy prawidłowo odpowiedzieć na trzy powyższe pytania (najlepiej w jednym mailu :-))

 

Przypominamy, że na odpowiedzi czekamy do 31 maja b.r.

 

Życzymy udanej zabawy i wygrania jednej z dwudziestu powieści! Redakcja