„Laboratorium Słowa”…

… czyli nowa odsłona Czytelni Biblioteki Głównej przy ul. Mieszka I 16 w Gnieźnie

 

Piotr Wisniewski 2019.jpg

Na zdjęciu Piotr Wiśniewski, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna

 

 

Gdy dowiedziałam się, że Piotr Wiśniewski, dotychczasowy dyrektor Miejskiego Centrum Innowacji i Promocji, pomysłodawca i dyrektor słynnego już na całą Polskę Festiwalu Filmowego Offeliada, Preteksty oraz Fyrtel, a także inicjator Królewskiego Festiwalu Artystycznego i Nagrody Kulturalnej Miasta Gniezna „Królik”, został odwołany z powierzonych  mu funkcji na rzecz przejęcia pieczy nad gnieźnieńską Biblioteką, bałam się, że dając nura w inkunabułowe kurze, oczyszczając stare woluminy z pleśni i innych przykrych dla oczu naleciałości, zapomni o swym wcześniejszym zaangażowaniu.

Dziś jestem o to spokojna. Nowy dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna obiecuje angażować się jak dotychczas, z pełną mocą, w ówczesne przedsięwzięcia. Nie osieraca ich. Wręcz przeciwnie. Powołuje do życia nowe.

Jednym z nich jest stworzenie „Laboratorium Słowa” – Miejsca przez duże „M” w Bibliotece Głównej naszego miasta, w którym realizowane będą różne kulturalne inicjatywy. Dzięki pozyskanym pieniądzom od sponsorów udało się odświeżyć przestrzeń starej czytelni, składającej się z dwóch pomieszczeń, i stworzyć tu specyficzny klimat, kojarzący się nie tylko z książką, lecz również z naszym regionem.  Wizualnie udało się to dzięki  wystawie plakatów „Inspirowane gwarą”.

3 września b.r., podczas oficjalnego otwarcia „Laboratorium Słowa” mogliśmy być świadkami niecodziennego otwarcia na słowo, które jakby już nieco wypadło z użycia, a jest na nowo dopuszczane do głosu dzięki takim osobom, jak Andrzej Malicki, Jarek Mixer Mikołajczyk czy Paweł Bąkowski.

Dzięki projektowi „Tu blubramy po naszemu!”[1],  będą zatem w najbliższych miesiącach realizowane warsztaty, szkolenia i spotkania z literatami i pracownikami naukowymi wykorzystującymi i zajmującymi się gwarą wielkopolską. Zresztą już dziś można było posłuchać audycji radiowej (w odcinkach) Andrzeja Malickiego „Niecodzienny słownik poprawnej gwary gnieźnieńskiej”.

„Laboratorium Słowa” będzie przestrzenią dla wielu twórczych dziedzin. To tu powstaną wkrótce warsztaty kreatywnego pisania, sztuki recytacji czy  kaligrafii.  To tu również będzie można włączyć się do dyskusji o literaturze i spotkać z popularnymi pisarzami i poetami. To tu, być może, będzie można poprowadzić 15 rocznicę Kuźni Literackiej, czego sobie i Sympatykom mojego Miejsca życzę.

                                                                                                        Irmina Kosmala

 

[1] Projekt Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna „Tu blubramy po naszemu!" jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019.

 

Aga, Joasia Gronik 2019.jpg

Goscie biblioteki 2019.jpg

Goscie blibioteki 2 2019.jpg

Magda 2019.jpg

Mama Piotra 2019.jpg