Czego świadkami są niebieskie koty w najnowszej książce Martyny Bundy?

Kot niebieski 2020.jpg

(Psałterz, Canterbury ok. 1210-1220 (Bodleian Library, MS. Ashmole 1525, fol. 14r)

Martyna Bunda – dziennikarka i reporterka, wielokrotnie nagradzana za swą pierwszą powieść Nieczułość, tym razem przenosi akcję najnowszej książki do Kartuz, skąd pochodzi.

Akcja Kota niebieskiego rozgrywa się na przestrzeni siedmiuset lat – od czternastego wieku do lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku.

Autorka oprowadza nas po zakamarkach klasztoru, zapoznaje również z licznymi ludźmi, wśród których kontrowersyjnymi postaciami są kasztelanic z Ruśniczyna, który na potrzeby swej alkowy porywa młode dziewczyny, pozwalając im mu służyć swym młodym ciałem aż do zajścia w ciążę. Wówczas brutalnie pozbywa się ich, kosztem coraz to większego obłędu.  Siódma z nich, Sulka-Eudokia, zostaje brutalnie rozdziewiczona w dniu trzynastych urodzin, jednak stara się sprostać potrzebom mężczyzny i zostaje przy kasztelanie najdłużej ze wszystkich dziewcząt, czyli dziesięć lat. Po tym czasie zachodzi w ciążę i tym samym jej los również staje się przesądzony.

Wciągająca jest również dalsza historia jej życia pozbawionego „kata”, którego przez dziesięciolecie niewoli zdążyła pokochać, jak i jej syna, który staje się  katem, maltretującym własne dziecko.

Ból, rozpasanie, hedonizm, rozpacz, gniew, nienawiść, udręka… Wraz z tytułowymi kotami niebieskimi będziemy niemymi świadkami wielu ludzkich uczuć wyrażonych na kartach najnowszej powieści M. Bundy.

Podczas omawiania lektury zgodziliśmy się, że autorka musiała spędził niemało czasu w bibliotekach, wertując stare manuskrypty i spisując historie klasztoru oraz przeora Jana Deterhusa. Ta proza tym samym upodabnia ją do omówionej poprzednio Podróży ludzi Księgi Olgi Tokarczuk.

Zgodziliśmy się również, że książka Bundy stanowi próbę zaprzeczenia kartezjańskiej tezie o podziale naszego jestestwa na ulotną materię oraz nieśmiertelną duszę. Ów podział jest zły, bo sztuczny. Ciało i dusza stanowią jeden byt, który z kolei swoim życiem daje wyraz głębokiej potrzeby kontaktu z Transcendencją.

 

Kolejne spotkanie w kwietniu. Omówimy wówczas Dawcę Luis Lowry. Warto nadmienić, że książka doczekała się ekranizacji w 2014 r., której podjął się Philip Noyce.