Zaproszenie do Gniezna na debatę publiczną dotyczącą rozwoju turystyki i kultury w regionie

Debata publiczna 25 marca (002).jpg

(fot. źródło: pojezierze24.pl)

Na zdjęciu: Irmina Kosmala, Karol Soberski, Dawid Jung (moderator spotkania) oraz Rafał Jurke 

 

W najbliższy poniedziałek, 25 marca, o godz. 18:00 zapraszamy gnieźnian do udziału w otwartej debacie publicznej poświęconej rozwojowi turystyki i kultury w powiecie.

FORUM KULTURY I TURYSTYKI. PIERWSZA DEBATA ANIMATORÓW KULTURY I REGIONALISTÓW odbędzie się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Juliusza Słowackiego 45/4 w Gnieźnie.

 

Goście debaty

Irmina Kosmala – gnieźnianka, pisarka,  recenzentka, animatorka kultury, mrg filologii polskiej i mgr filozofii. Autorka prozy „Złuda” (VipArt, 2020) i zbioru szkiców krytycznoliterackich „Itinerarium, przewodnik z lektur dla podróżnych” (Zeszyty Poetyckie, 2023). Inicjatorka comiesięcznych spotkań literackich oraz – od dwudziestu lat redaktor naczelna Kuźni Literackiej: www.kuznia.art.pl.

Karol Soberski – pisarz, dziennikarz, dokumentalista, badacz lokalnej historii, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl (dawniej: informacjelokalne.pl). Pomysłodawca i główny organizator czterech edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych w Polsce (odbyły się: w 2019, 2021, 2022 i 2023 r.). Autor przewodników turystycznych („Spacerem po Kłecku” - 2011, „Gmina Niechanowo” - 2013 i „Uroki Gminy Mieleszyn” - 2015) oraz książek o historii, tajemnicach, ziemiaństwie i II wojnie światowej na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Pałuk: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) „Zagadkowy Kolekcjoner” (2021) i „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno” (2024). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011). od 12 lat oprowadza też turystów po pałacach i dworach Wielkopolski, Kujaw i Pałuk.

Rafał Jurke – kulturoznawca, licencjonowany przewodnik turystyczny z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. Współinicjator opracowania autorskich tras turystycznych po Gnieźnie m.in. trasy pt. Kryminalne Gniezno. Autor wystawy poświęconej okupacyjnym realiom w trakcie II wojny światowej w Gnieźnie. Pomysłodawca i twórca internetowej wyszukiwarki grobów zagrożonych likwidacją i grobów osób zasłużonych dla lokalnej społeczności. Autor książki Kryminalne Gniezno.


Rafał Wichniewicz - regionalista, dziennikarz, publicysta, gnieźnianin od urodzenia. Autor książek "Mroczne Gniezno" i "Granda w Gnieźnie", opowiadających o kryminalnych historiach z okresu międzywojennego Gniezna i okolic. Współautor publikacji "Miasto Trzech Kultur" oraz przewodnika "13 pomysłów na Gniezno i okolice". Realizator projektów edukacyjnych oraz twórca materiałów i wystaw promujących wiedzę historyczną o miejscach i wydarzeniach na terenie Gniezna, które są obecnie trwale prezentowane w przestrzeni miejskiej. Autor licznych artykułów, opowiadających o dziejach Gniezna. Nieformalny przewodnik po wybranych zagadnieniach nowożytnej historii miasta.

Moderatorem spotkania będzie: Dawid Jung urodzony w Kłecku, ale obecnie mieszkający w Gnieźnie – poeta, pisarz, krytyk literacki i teatralny, wydawca, badacz i twórca kultury, historyk, muzealnik, projektant szlaków kulturowych, dyrektor Muzeum Polskich Organów Elektronicznych, redaktor naczelny „Zeszytów Poetyckich”, autor książek o Gnieźnie: „Glosy” oraz „Polska, ulubiona masochistka Europy”.

Wszystkich zainteresowanych tematyką zapraszamy do przyjścia i posłuchania debaty.