Książki Dawida Junga: Przewodnik po twórczości polskiego autora interdyscyplinarnego

Dawid 13. 10.2024.png

Dawid Jung, fot. I. Kosmala

 

 

Kim jest Dawid Jung?

Gdy mówimy o współczesnych polskich twórcach łączących poezję, prozę, historię i działalność kulturową, nie sposób pominąć Dawida Junga. Ten urodzony w Kłecku artysta od ponad dwóch dekad kształtuje pejzaż literacki, sięgając po najróżniejsze formy wyrazu – od liryki inspirowanej Herbertem po przewodniki odkrywające zapomniane historie regionów. Jego książki to nie tylko teksty, ale żywe archiwa pamięci, które łączą przeszłość z teraźniejszością. Czy jesteś gotowy, by odkryć tę wielowymiarową twórczość?

 

Co łączy poezję z archeologią słowa?

W świecie literatury Dawid Jung zasłynął przede wszystkim jako poeta o wyrafinowanym stylu, porównywanym do Zbigniewa Herberta. Jego tom „#Spam” (2021) to przykład, jak tradycyjna fraza może współgrać z językiem współczesności. Wiersze Junga przypominają dialog między epokami – autor sięga po mitologiczne motywy, by opisać rzeczywistość przepełnioną technologią i globalną komunikacją. To poezja, która nie boi się pytań o tożsamość w dobie internetu, ale też nie rezygnuje z klasycznego rytmu.

Drugim filarem jego twórczości poetyckiej są „Glosy” (2017), gdzie teksty uzupełniają autorskie komentarze. To projekt łączący literaturę z performansem – jak sam Jung przyznaje, każdy wiersz ma tu swoją „drugą warstwę”, odsłaniającą proces twórczy. Dla czytelników to szansa, by zanurzyć się nie tylko w finale dzieła, ale też w jego korzeniach. Czy można lepiej zrozumieć poezję? Jung udowadnia, że tak – poprzez szczerość wobec słowa.

 

Dlaczego Polska to „ulubiona masochistka Europy”?

Tytuł zbioru esejów „Polska, ulubiona masochistka Europy” (2017/2018) od razu przykuwa uwagę, ale to dopiero początek intelektualnej podróży. Jung analizuje w nim narodowe mity, kompleksy i paradoksy, sięgając po przykłady z historii Gniezna i Wielkopolski. To nie tylko publicystyka, ale literacki eksperyment – każdy szkic poświęcony jest zapomnianym postaciom, które kształtowały lokalną tożsamość.

Autor pyta: „Czy wolność uszczęśliwia nas tylko jako mit?”. Odpowiedzi szuka w biografiach lekarzy, artystów i działaczy, których losy stały się metaforą polskich dylematów. To lektura dla tych, którzy chcą zrozumieć, jak pamięć zbiorowa wpływa na nasze „tu i teraz”. Jeśli szukasz książki, która łączy reportaż z filozofią, sięgnij po ten tytuł w księgarni PWN – znajdziesz tam więcej niż suche fakty.

Czytaj więcej...

Konkurs Dziennikarski Wielkopolskiego i Lubuskiego Oddziału SDP 2025 REGULAMIN

Szanowni Państwo, 

do 15 kwietnia br. trwa przyjmowanie prac na konkurs SDP

Więcej informacji poniżej:

 

  Regulamin Konkurs o Nagrody SDP.pdf 

 

  Karta zgłoszenia_Nagrody SDP 2025 FORMULARZ.pdf 

Dar dla Sybiraków

Hania Kwasniewska marzec 2025.jpg

Hanna Kwaśniewska, córka Sybiraczki

Czytaj więcej...

W 60. urodziny zmarłego poety, skwer im. Sławomira Kuczkowskiego? - Aleksander Karwowski

Kuczkowski-95959d2d.jpeg

                                     Sławomir Kuczkowski (fot. archiwum redakcji)

 

To bez wątpienia jedna z najważniejszych postaci powojennej kultury naszego miasta. „Ostatni mistyk Gniezna”, jak nazwał go poeta Dawid Jung, gdyby żył, w czerwcu skończyłby 60 lat. To dobry moment na upamiętnienie ważnego dla Gniezna poety i twórcy teatralnego z jeszcze jednego powodu – w tym roku obchodzona jest ważna dla miasta rocznica pierwszej Polskiej koronacji. Zdarzenia, które miało też wpływ na tworzącą się kulturę Polską.

Czytaj więcej...

23.02.2025 - Literatura, tej! - codwutygodniowe warsztaty literackie na Rozbracie w Poznaniu

 

Literatura do Poznania 02 2025.jpg

Członkowie codwutygodniowego cyklu literacko-poetyckich spotkań na Rozbracie w Poznaniu ogłoszonego pod nazwą "Literatura, tej!"

Czytaj więcej...