Powroty nad rozlewiskiem - Małgorzata Kalicińska

Książka "Powroty nad rozlewiskiem" to początek historii "Domu nad rozlewiskiem". Tym razem cofamy się do czasów dzieciństwa i młodości Basi matki Małgorzaty, która była główną bohaterką poprzedniej powieści.


To, czego już się dowiedzieliśmy o Basi od jej córki zostaje wzbogacone o jej własne wspomnienia. Mimo że część faktów jest już znana, to ci, którzy polubili część pierwszą, będą zaciekawieni tym pamiętnikiem. Bo Baśka to dobry bohater – ciekawy, obdarzony wrażliwością, który coś w życiu przeżył. Skupia się ona na życiu rodziny i swoim życiu osobistym, ale w tle ciekawie opisuje najpierw wojnę i czasy powojenne, później lata PRL–u.  

 

Bohaterka tłumaczy przyczyny swoich życiowych błędów, przyznaje się do porażek, poszukuje miłości. Jej uczucia i niepokoje kojarzą się z tymi opisywanymi przez jej córkę, która żyła przecież w innych czasach. Problemy są jednak te same, niezależne od epok. Jednym z nich jest dojrzewanie, które przychodzi nie wtedy, gdy powinno i gdy inni tego oczekują, ale jest sprawą indywidualną. 

 

Książka ta dobra jest również dla amatorów gotowania, ponieważ została wzbogacona w wiele przepisów na tzw. bieda potrawy, popularne w czasach wojny, powojennych i komunistycznych. Obecnie tracą na popularności, ale niejednemu z roczników wcześniejszych niż 1989 pozwolą wrócić do smaków dzieciństwa czy młodości.


                                                                                                  Katarzyna Sztuba (magazyn "Głosik")
                                                                                                           www.linkpolska.com