Jezus. Dowody zbrodni - Bryan Bruce

Akta 1.
OPIS SPRAWY

Śledztwo w sprawie śmierci najsłynniejszego człowieka wszech czasów.

Akta 2.
OSOBY


Prowadzący sprawę: Bryan Bruce - autor książki
Data urodzenia: 1948 r.
Miejsce urodzenia: Szkocja
Miejsce zamieszkania: Wellington w Nowej Zelandii

Jeden z najlepszych twórców filmów dokumentalnych w tym kraju. Studiował na Canterbury University, gdzie uzyskał tytuł magistra filozofii i socjologii. Nakręcił ponad 30 dokumentów i seriali telewizyjnych, głównie dotykających zagadnień z obszaru historii naturalnej, kryminalistyki i zbrodni. Laureat wielu nagród literackich i filmowych, w tym za najlepszy scenariusz i reżyserię swoich dokumentów. Jest autorem i producentem serii filmów dokumentalnych The Investigator - pokazujących skomplikowane, najczęściej zamknięte z powodu braku materiału dowodowego sprawy kryminalne. Rozwiązując coraz bardziej skomplikowane przypadki cold cases postanowił odkryć jedną z najbardziej intrygujących przedawnionych „spraw zamkniętych”, przez niego nazywaną the ultimate case.

Z użyciem nowoczesnych technik kryminalistyki i dzięki dogłębnej analizie materiałów źródłowych Bruce postanowił dowieść, kto i dlaczego zabił Jezusa z Nazaretu. W ten sposób powstała jego najnowsza powieść non-fiction Jezus. Dowody zbrodni, która w Nowej Zelandii osiągnęła status bestsellera w ciągu zaledwie dwóch dni sprzedaży. Autor właśnie kończy prace nad filmem dokumentalnym poruszającym zaprezentowany w książce temat.

Jego dokumenty wyświetlano na kilku międzynarodowych festiwalach, m.in. New York Television Festival (Stany Zjednoczone), Banff World Television Awards (Kanada) i Jules Verne Awards (Francja).
Wybrane pozycje popularnonaukowe:
* Historia smaku. Jak warzywa i przyprawy budowały fortuny, wywoływały wojny i wpędzały ludzi w szaleństwo, Carta Blanca 2009 (A Taste of History: The Stories behind our Favourite Foods, Bateman 2007)
* Hard cases (Random House New Zealand 2008)
* Jezus. Dowody zbrodni, Carta Blanca 2011 (Jesus: The Cold Case, Random House New Zealand 2010)

Biegły w sprawie: Dariusz Kot – konsultant merytoryczny książki

Filolog, prowadzi stronę www.jezushistoryczny.pl, poświęconą akademickim badaniom nad postacią Jezusa z Nazaretu i wczesnym chrześcijaństwem. Inicjator i uczestnik ponadwyznaniowej dyskusji na temat tzw. trzeciego podejścia (Third Quest) w badaniach nad Jezusem historycznym w miesięczniku „Znak” (4–6/2009). Ateista, mieszka w Stanach Zjednoczonych. Prowadzi blog biblista-ateista, w którym m.in. przedstawia komentarze historyczno-krytyczne do Ewangelii. Obecnie przygotowuje się do wydania książki Jezus historyczny, stanowiącej przystępne wprowadzenie w najświeższe wyniki badań nad postacią Jezusa (z lat 1990–2010).

 

 

Akta 3.
CHARAKTERYSTYKA SPRAWY


Podająca w wątpliwość przebieg ostatnich chwil z życia Jezusa z Nazaretu, jedna z najbardziej kontrowersyjnych książek ubiegłego roku w Nowej Zelandii i niekwestionowany bestseller autorstwa pisarza i dokumentalisty Bryana Bruce’a, właśnie – na dwa tygodnie przed Wielkanocą – pojawia się na polskim rynku.


Kłamstwo historii
Dla Bryana Bruce’a śmierć na krzyżu Jezusa z Nazaretu jest ostatecznym dowodem popełnionej zbrodni. Niejasne pozostają jednak odpowiedzi na dwa pozornie proste pytania: kto i dlaczego to zrobił?

Oba te pytania posłużyły jako punkt wyjścia do ponownego rozpatrzenia tajemniczych okoliczności śmierci najbardziej znanej postaci w historii ludzkości oraz stały się powodem powstania książki Jezus. Dowody zbrodni, w której autor stawia odważną tezę: ewangeliczne wyjaśnienie pojmania, procesu i egzekucji Jezusa jest tak wadliwe, że tradycyjna historia Wielkanocy, w której Żyd wydaje Jezusa, by wyrok wykonali Rzymianie, po prostu nie ma sensu.

Pytania nieoczywiste
Przeprowadzając liczne wywiady w swojej wieloletniej pracy dokumentalisty, Bryan Bruce nauczył się zwracać uwagę na to, o czym ludzie nie opowiadają – na oczywistości, które pomijają z sobie tylko znanych powodów. Idąc tym tropem w czasie badania życia i śmierci Jezusa, zastanawia m.in., „dlaczego Paweł, jeden z pierwszych znanych nam autorów chrześcijańskich, nie podał, gdzie urodził się Jezus? Czy możliwe, że po prostu tego nie wiedział? A może, zdaniem Pawła fakt, że Jezus przyszedł na świat w zapadłej wiosce w Galilei, nie pasował do wzniosłego wizerunku Syna Bożego? Niezależnie od powodów, jeśli święty Paweł znał miejsce urodzenia Jezusa, nigdy się tą wiedzą nie podzielił”. Zatem czy Jezus z Nazaretu na pewno urodził się w Betlejem, a nie w Nazarecie? Dlaczego o niepokalanym poczęciu Marii pisze dopiero Mateusz, 70 lat później, a nie wspominają go poprzedni ewangeliści? Czy Judasz rzeczywiście zdradził? Dlaczego sąd Sanhedrynu odbył się w środku nocy w jeden z najświętszych dni w żydowskim kalendarzu, choć było to niedopuszczalne niedopuszczalne według żydowskiego Prawa?
Na te i wiele innych pytań Bruce stara się odpowiedzieć w swojej książce, stosując znane mu metody współczesnych detektywów.
   
Współczesne śledztwo – kryminologia, wiktymologia i środowisko denata
Autor postanawia zbadać śmierć Jezusa z wykorzystaniem narzędzi i metodologii współczesnej kryminalistyki. Śledzi i analizuje nie tylko okoliczności śmierci, ale i życia Jezusa. Zaczyna od miejsca urodzenia, bada środowisko, w jakim dorastał, zastanawia się, czy umiał czytać i pisać, jak wyglądał, jaki miał charakter oraz jaki był jego modus operendi? Z pomocą uznanych archeologów i sławnych biblistów weryfikuje wiarygodność poszczególnych Ewangelii, przekopuje się przez dokumenty źródłowe traktujące o początkach chrześcijaństwa i prezentuje najnowsze interpretacje dotyczące wydarzeń z tamtych czasów, analizuje motywy działania Heroda, apostołów (w tym zwłaszcza Judasza), Piłata i ewangelistów, odtwarza niemal godzina po godzinie moment skazania i śmierci Jezusa. Dziennikarskie śledztwo doprowadza go do wielu historycznych nieścisłości, zagadek, a nawet kłamstw – jak sam je nazywa „religijnych przekonań udających prawdę historyczną” – które na przestrzeni wieków mogły doprowadzić do nieporozumień. Bruce stawia odważną tezę: to nie Żydzi zabili Jezusa, tylko Piłat. Ewangelie są niewiarygodne, ponieważ w czasach, gdy powstawały, służyły propagandzie. Historia, którą powtarzamy od stuleci, jest fałszywa.

Jezus. Dowody zbrodni to książka niezwykła i prowokująca, odważnie przełamująca konwencje i utarte schematy. Bryan Bruce tworzy literaturę popularnonaukową, pełną faktów historycznych i naukowych odwołań. Podaje ją jednak czytelnikowi w lekki, porywający i przystępny sposób.