O spotkaniu wyzwalającym wyobraźnię...

-Takiego wieczoru poetyckiego to miejsce nie pamięta - powiedział w słowie otwierającym warszawskie kulturalne wydarzenie  poeta i krytyk literacki - Zbigniew Jerzyna. Stolica szanuje poetów, bowiem w uroczystości wzięło udział ponad dwieście osób.

24 lutego 2010 r. w Domu Literatury w Warszawie odbył się wieczór poetycki PAWŁA SOROKI.


Ten pochodzący z Gniezna ambitny, uparty, zapracowany człowiek: naukowiec, politolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor Warszawskiej Szkoły Zarządzania – Szkoły Wyższej oraz Wyższej Szkoły Ekonomii i prawa w Kielcach, działacz społeczny i gospodarczy, publicysta, redaktor naczelny pisma społeczno-kulturalnego "Własnym Głosem", jest również POETĄ. Mogliśmy przekonać się o tym, uczestnicząc w wieczorze poetyckim, zorganizowanym z okazji promocji jego najnowszego tomu wierszy "Wyzwalanie wyobraźni. Wiersze najnowsze i wybrane" (wyd. Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR).

Poetycka uroczystość składała się z trzech odsłon.
Pierwszą stanowiło przedstawienie profesjonalnie przygotowanego programu poetycko-muzycznego, zatytułowanego "Dziczejący krzak agrestu". Scenariusz i reżyseria  - Czesław Ganda.

Wykonawcami byli:
Marta Klubowicz - aktorka i poetka
Alicja Gałązka - aktorka
Magdalena Kujawska - wokalistka
Krzysztof Ciesielski – poeta, fotografik
Jerzy Dołżyk - plastyk i wokalista
oraz Paweł Soroka.

 


Na zdjęciach: Czesław Ganda - scenarzysta i reżyser


od lewej: Alicja Gałązka, Paweł Soroka, Marta Klubowicz


                                     Jerzy Dołżyk


       Alicja Gałązka i Krzysztof Ciesielski


                Magdalena Kujawska i Alicja Gałązka


W artystycznej części -  liryczne pejzaże i inne obrazy z tomu Wyzwalanie wyobraźni nasycone zostały muzycznym brzmieniem gitar, fletów i poezji śpiewanej. Klimatyczna, głęboka muzyka, trzeba to przyznać, nie wyrywała wierszy z kontekstu, a dopełniała je.


W drugiej odsłonie bohater wieczoru podziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania Jego książki, a zatem: swemu wydawcy – prezesowi Oficyny „Aspra-JR” Janowi Rodzimowi, Grażynie Gawędzie - projektantce okładki, trzem autorom  słowa wstępnego: Zbigniewowi Jerzynie, Janowi Zdzisławowi Brudnickiemu oraz Jackowi Bukowskiemu, Kamie Trojak - artystce- fotografikowi, którą zainspirowała poezja Pawła Soroki do tego, by poczynić wysiłek poszukiwania ekwiwalentu obrazowego w naturze i przedstawić swe prace warszawskiej społeczności.

 


  Poeta składa podziękowanie Kamie Trojak - fotografującej artystce z Malborka



W tej części mieli także swoje wystąpienia autorzy wprowadzenia do wierszy zawartych w tomiku : poeta Zbigniew Jerzyna, powiadający o autorze  "Ja, sentymentalny realista" i krytyk literacki Jan Zdzisław Brudnicki, nawiązujący w swej laudacji szeroko do tytułu dziełka. Uczestnik spotkania mógł np. dowiedzieć się, w jaki sposób u Pawła Soroki wyobraźnia stanowi alternatywę życia codziennego; a także usłyszeć, że u autora "Wyzwalania wyobraźni", owa bohaterka tomiku - niezwykła imaginacja - rozmawia z przyszłością. "Bo w wierszach Pawła Soroki jest humor, ironia, żart, swoboda, finezja, które rozluźniają rygory naszego tygodnia" - błyskotliwie podsumował Brudnicki. Z kolei Jacek Bukowski scharakteryzował przyszłym czytelnikom zbiorku poetyckiego  prace plastyczne Pawła Soroki, których reprodukcje pomieścił ten obszerny tomik.

 


Na zdjęciach krytycy literaccy: Zbigniew Jerzyna


         Jan Zdzisław Brudnicki


                                     Jacek Bukowski

 

Na tę część spotkania składał się ponadto panel dyskusyjny, dotykający obszaru poezji Pawła Soroki i Jego działań pozaliterackich, w tym w Polskim Lobby Przemysłowym. Przyjaciele wygłaszali oficjalne przemówienia, dziękowali Poecie za radość obcowania z Nim, jak i pośród Jego prac.


Wzruszającym niewątpliwie akcentem dla wyróżnionych artystów było wręczenie Pawłowi Soroce i Kamie Trojak certyfikatów od Stowarzyszenia Polonii Amerykańskiej - Polish American Youth  DYPLOMÓW UZNANIA ZA WKŁAD PRACY NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PAŃSTWA POLSKIEGO.



Monika Lewińska przekazuje certyfikat Pawłowi Soroce


Na zdjęciu Autor podpisujący tomik, przy nim - Urszula Romanowska - pedagog SP2
(grała Wandę w przedstawieniu poświęconym pamięci ks. mjr-a Mateusza Zabłockiego)

 

Ostatnią odsłonę spotkania stanowiły odautorskie dedykacje, wznoszenie toastów oraz uroczyste spotkanie w gronie najbliższych Poecie osób - w restauracji "Literatka".


To było bardzo inspirujące wydarzenie. Kuźnia Literacka już w kwietniu będzie współorganizatorem wieczorku poetyckiego tegoż Poety w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna, a Szkoła Podstawowa nr 2 w Gnieźnie z radością gościć będzie w swych murach swego absolwenta i prymusa "Zielonej Dwójki".

                                                                                                                       Irmina Kosmala