II GNIEŹNIEŃSKI KONWENT FANTASTYKI „FANTASMAGORIA” 18-20 marca 2011 r.

 

Podobnie, jak w zeszłym, tak i w tym roku trzydniowe oderwanie od rzeczywistości zafundował nam II Konwent

 Fantastyki "Fantasmagoria".

 --- subiektywny przegląd wydarzeń---

 

 

Otwierający kulturalne wydarzenie w piątkowy wieczór film "Obcy" Ridleya Scotta, czyli historia najbardziej przerażającego potwora w dziejach popkultury, pojawił się w dwóch odsłonach: „Obcy – 8 pasażer Nostromo” oraz „Obcy – decydujące starcie”.

 

Ociekająca śluzem humanoidalna istota obdarzona inteligencją i intuicją, pozbawiona oczu (co czyni ją przez to jeszcze bardziej przerażającą, gdyż nie nawiązuje z nikim kontaktu wzrokowego); dodajmy: o podwójnej paszczy; istota, w której żyłach płynie żrący kwas... Filmowe wydarzenie poruszyło uczestników Konwentu, stając się pretekstem do partycypacji w dalszych jego odsłonach.

 

W holu Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się giełda, mająca charakter wolnej wymiany książek, komiksów, czasopism, gier komputerowych i planszowych i innych materiałów z dziedziny Fantastyki. W tych dniach umożliwiono ich sprzedaż, wymianę bądź po prostu przekazanie w „dobre ręce”.

 

Oprócz rozgrywających się warsztatów czy  turniejów gier karcianych, bitewnych, komputerowych, symultanicznie odbywały się na sali widowiskowej MOK prelekcje na temat literatury fantastycznej.

 

Bardzo ciekawy wykład  „Posiekamy ich jak melony, czyli niezwykłe epizody z walk kawaleryjskich w epoce napoleońskiej” dał Mariusz Promis, doktorant UAM. Opowiedział zebranym o barwnej postaci, jaką był  Charles Luisie Antoine Lasalle.

Następny, osadzony w kategorii gender wykład, przybliżający wizerunek kobiety w świecie komiksów Thorgala przestawiła Kamila Kasprzak, reprezentująca Krytykę Polityczną w Gnieźnie.

 

Kolejna prelekcja przygotowana przez toruński klub fanów Star Wars -traktowała  o zwierzętach w uniwersum Georga Lucasa.

 

 

Późnym popołudniem Paweł Bartkowiak (Krytyka Polityczna) dał  wykład o filmie „Metropolis Fritza Langa - czyli miasto jako antyutopia”. { O tym filmie szeroko czytaj tutaj}

 

 

Sobotnie spotkanie z filmem fantastycznym zakończył Wiktor Koliński prelekcją dotyczącą filmu „Lost”. Podczas wykładu podał 10 ciekawych powodów, dla których warto się zagubić.
(do ciekawszych należały synkretyzm oraz merchandising).

 

Z kolei w niedzielne południe odbyły się wykłady Magdy Karpińskiej („Literatura fantastyczna rzecz”), Kasi Smyk („Tkanie czy zabijanie – czyli Kobiety w prozie J.R.R. Tolkiena”), Izabeli Budzyńskiej („Poniedziałek zaczyna się w sobotę…czyli subiektywny przegląd fantastyki rosyjskiej”) oraz Tomasza Antosika („Gry – Książki, Gry – Paragrafówki”).


 Na zdjęciach prelegentki: Magda Karpińska


   Kasia Smyk


   Iza Budzyńska

 Szczególne podziękowania należą się organizatorom Konwentu, a w szczególności Piotrowi Wiśniewskiemu - za charyzmę, fantazję i moc :-)

~ ~ ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~  ~