Coetzee odszyfrowany

W marcu tematem comiesięcznych spotkań Klubu Dyskusji o Książce została pozycja Johna Maxwella Coetziee „Życie i czasy Michaela K.”. Tak, jak się można było spodziewać, dyskusja po jej lekturze okazała się żywa i pełna zaangażowania. Tytułowy bohater Michael K. to postać kontrowersyjna. Ten właściciel zajęczej wargi nieposiadający umiejętności, a być może i potrzeb społecznych, na tle zawieruchy wojennej nie może nie budzić emocji. 

Dla czytelnika Michael K. pozostaje bytem zupełnie niezrozumiałym. Jest dla nas „inny”, a tym samym obcy. Jego sposób bycia, zachowania się okazuje się dla nas zagadką. Zagadką, którą podczas spotkania staraliśmy się rozwikłać. Zagubienie i niedostosowanie społeczne można odczytywać uniwersalnie, doszliśmy jednak do wniosku iż nie dotyczy to tej książki. Idąc śladem tropów zostawionych nam przez autora, odkryliśmy iż jej głównym tematem jest Afryka. Kraj, w którym od czasu pojawienia się białych ludzi zachwiany został naturalny sposób życia rdzennych Afrykańczyków. Tym tłumaczymy nieprzystosowanie się bohatera. Sztuczne, narzucone twory państwa nie są zrozumiałe dla lokalnej społeczności. Importowane europejskie miasto nie jest miejscem wygodnym; jest jak wspaniały bezużyteczny prezent. Porównać możemy go do nowiutkiego tostera, którego użyć nie możemy z powodu braku prądu. Książka to jednocześnie krytyka humanistycznego podejścia, które za wszelka cenę chce ratować chorego, bez względu na to czy wyraził on na to zgodę, czy nie.

Lektura Coetzeego pozostawiła w nas bardzo wyraźny emocjonalny obraz. Zarówno ze względu na nietuzinkową postać bohatera, jaki i sposób jego przedstawienia: prosty i surowy, rysowany grubą czarną kreską.

Za miesiąc, czyli dokładnie 17 kwietnia, zapraszamy na dyskusje poświęconą fantastyce. Izabela Budzyńska na podstawie zbioru opowiadań Andrzeja Sapkowskiego „Ostatnie życzenie” postara się udowodnić, że literatura fantastyczna to nie bajka.

Magdalena Karpińska

kustosz BPMG

KLUB DYSKUSJI O KSIĄŻCE
zaprasza na spotkanie z powieścią
Andrzej Sapkowski „Ostatnie życzenie”
Wprowadzenie: Izabela Budzyńska

17 kwietnia (wtorek), godz. 18.00
Wypożyczalnia dla Dzieci BPMG ul. Mieszka I 15