Wielcy zapomniani...

Jeśli nie wierzysz w duszę, musisz przecież uznać,
że ciało twoje żyć będzie jako trawa zielona, jako obłok.

Jesteś przecież wodą i prochem.

                                                    Janusz Korczak

Korczak idzieci

W październiku każdego roku społeczność Szkoły Podstawowej Nr2 w Gnieźnie przeżywa święto szkoły, któremu patronuje ksiądz major Mateusz Zabłocki.

15.10.2012r uczniowie, nauczyciele, pracownicy SP2 oraz zaproszeni goście upamiętnili tego bohaterskiego kapłana uroczystym apelem pod tablicą umieszczoną na budynku szkoły, uczestnictwem we Mszy Świętej w Kościele Garnizonowym oraz spektaklem „Janusz Korczak – życie dla dzieci” zaprezentowanym na deskach Miejskiego Ośrodka Kultury.

Autorki tegorocznego wydarzenia artystycznego: p. Hanna Kwaśniewska i p. Urszula Romanowska wybrały Janusz Korczaka z dwóch powodów. Po pierwsze, zarówno J. Korczak, jak i ksiądz major Mateusz Zabłcki zostali zamordowani przez Niemców w okresie II wojny światowej, a po drugie, rok 2012 został ogłoszony przez Sejm RP „Rokiem korczakowskim”.

H. Kwaśniewska we wprowadzeniu powiedziała: „Literatura nadaje Januszowi Korczakowi zaszczytne tytuły a wśród nich: Pionier Współczesnego Wychowania, Niedoceniony Pedagog, Nauczyciel i Męczennik, Nauczyciel z Warszawy i Treblinki, Nauczyciel z powołania i zamiłowania, Lekarz serc i umysłów, Symbol moralności i religijności dla dzisiejszego świata. Jego postać można ująć w słowach – kochał dzieci, umarł godnie, pozostanie legendą”.

Zmierzenie się z ukazaniem tak wielkiej postaci na poziomie szkoły podstawowej było ogromnym wyzwaniem, jak przyznała U. Romanowska: „Przedsięwzięcie było bardzo trudne do zrealizowania, ponieważ zarówno postać, jak i czas historyczny, w który przenosili się „mali aktorzy” były im mało znane”.

Jednak pomimo zróżnicowanej wiekowo grupy występujących uczniów (8-13 l.), spektakl oddał ducha J. Korczaka i pokazał jego poświęcenie i oddanie jako lekarza i pedagoga dzieci warszawskiego sierocińca aż po ofiarę życia. Dodatkowo, scenariusz spektaklu ukazywał relacje J. Korczaka z wychowawcami oraz ich refleksje po jego śmierci.

Imieniny szkoły przypadają w wigilię Święta Komisji Edukacji Narodowej, dlatego w drugiej części przedstawienia dzieci zaprezentowały wiązankę myśli i refleksji, składając hołd i uznanie dla trudu i włożonej pracy w wychowanie i nauczanie.

Oprawę muzyczną do spektaklu przygotowali: Marlena Bogucka, nauczyciel muzyki, oraz gościnnie - na gitarze klasycznej - Przemysław Zaremba. Scenografię wykonała p. A. Gogolik, wychowawca świetlicy.

Przedstawienie „Janusz Korczak – życie dla dzieci” zostanie zaprezentowane także 7.11.2012r. podczas „Przeglądu teatrów szkół podstawowych Offeliada”.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy.

                                                                                    Organizatorzy

FOTOGALERIA