80. rocznica podpalenia katedry – spotkanie z historią
W czwartek 23 stycznia odbędzie się spotkanie, w trakcie którego wspominane będzie wydarzenie z 1945 roku, kiedy to wojska sowieckie, dwa dni po zajęciu Gniezna, ostrzelały i podpaliły katedrę.
Wydarzenie odbędzie się dokładnie w 80. rocznicę wydarzeń, które rozegrały się 23 stycznia 1945 roku. Dwa dni po wkroczeniu Armii Czerwonej do Gniezna, czołgi sowieckie ustawione na Rynku zaczęły ostrzeliwać katedrę. W efekcie bazylika, która przetrwała okupację w niezmienionej (z zewnątrz) formie, została podpalona, a ogień strawił obie wieże oraz sklepienie nad nawą główną i kaplicami.
23 stycznia 2025 roku o godzinie 18 w katedrze odprawiona zostanie Msza święta w intencji osób, które ratowały bazylikę w tamtych godzinach i ją później odbudowywały.
Tego samego dnia, o godzinie 19:15 w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym przy ul. Seminaryjnej 2 odbędzie się spotkanie – wstęp wolny:
- pokaz filmu pt. „Podpalenie katedry gnieźnieńskiej” (reż. Piotr Robakowski)
- wystąpienie dra Marka Szczepaniaka pt. „Wyzwolenie po sowiecku. Żołnierze Armii Czerwonej na Ziemi Gnieźnieńskiej w 1945 roku”
- wystąpienie Tomasza Cieślaka (IPN Poznań) pt. Wielkopolska w 1945 roku
Organizatorami wydarzenia jest Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Centrum Edukacyjno-Formacyjne.