Opór i Zagłada. 1943. Powstanie w getcie warszawskim - nowy Pomocnik Historyczny POLITYKI

Opor i zaglada 2023.jpg

12 kwietnia 2023 już w sprzedaży!

 

Szanowni Państwo,

12 kwietnia 2023 r. ukaże się nowy Pomocnik Historyczny POLITYKI: Opór i Zagłada. 1943. Powstanie w getcie warszawskim.

Przed 80 laty, 19 kwietnia 1943 r., wybuchło pierwsze z warszawskich powstań.  Wyjątkowość tego zrywu – jak pisze prof. Dariusz Libionka – „leży nie w wymiarze zbrojnym starcia, takich w latach drugiej wojny było wiele, lecz w bezprecedensowym doświadczeniu jego tysięcy ofiar, w sposób bezwzględny zabijanych i palonych żywcem”.  Likwidacja getta była fragmentem nazistowskiego planu „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. Publikacja przedstawia obecny stan wiedzy o warszawskim getcie i zbrojnym oporze jego mieszkańców. Kolejne rozdziały poświęcone są Holokaustowi oraz pamięci i niepamięci Zagłady.

Całość otwiera przejmująca mowa Mariana Turskiego, jednego z nielicznych już żyjących ocalałych z Shoa, dziennikarza POLITYKI od 1957 r. Jemu dedykowane jest to wydanie „Pomocnika Historycznego”.

Pomocnik Historyczny POLITYKI Opór i Zagłada. 1943. Powstanie w getcie warszawskim ukaże się w dobrych punktach sprzedaży prasy. Wydanie specjalne liczyć będzie 124 strony, cena: 29,99 zł. Można je będzie kupić także na sklep.polityka.pl.

 

Zapraszamy na profil pełen historii: https://www.facebook.com/projektpulsar/