Mano. Chłopiec, który nie wiedział, gdzie jest - Anja Tuckermann

Mano2014

Mano Höllenreiner, to świadek historii, Rom ocalały z Zagłady, bohater książki "Mano. Chłopiec, który nie wiedział, gdzie jest" Anji Tuckermann. Ta poruszająca relacja ukaże się w Polsce na początku sierpnia w związku z obchodami Dnia Pamięci o Zagładzie Romów. Wcześniej książka wydana była w Niemczech, gdzie okazała się bestsellerem. 

Mano  Höllenreiner w marcu 1943 roku, jako 9-letni chłopiec, razem z rodziną został deportowany z Monachium do KL Auschwitz. W obozie w Birkenau stał się ofiarą eksperymentów lekarza SS, Josefa Mengele. W 1944 roku został przeniesiony do obozu męskiego w Ravensbrück i kolejno w Sachsenhausen. Wraz z kuzynami udało mu się uciec. Zupełnie wyczerpanego chłopca znaleźli francuscy jeńcy wojenni i zabrali do Francji, gdzie przedstawili go jako francuskiego Żyda.

Książka jest formą relacji, wnikliwie oddającej tragiczne losy bardzo młodego chłopca, który doświadczył wojennych okrucieństw - został pozbawiony rodziny, tożsamości i poczucia godności. Ocalał, ale wraz z nim ocalały wspomnienia, koszmary i lęki.

Opowieść o losach chłopca to bardzo cenne świadectwo. Historię Cyganów opisują zwykle nie-Cyganie, często zbyt prosto i bez zrozumienia. Tym razem czytamy prawdziwą relację. - zauważa we wstępie do książki Lidia Ostałowska. 

Mano  Höllenreiner będzie gościem Muzeum Historii Żydów Polskich, które włączyło się w obchody Dnia Pamięci o Zagładzie Romów. Spotkanie odbędzie się 4 sierpnia (poniedziałek), o godz. 18.30. W drugiej części spotkania będzie można zobaczyć  brytyjski film dokumentalny w reżyserii Aarona Yegera „Naród niepoliczonych”, który jest ważnym głosem w dyskusji na temat pamięci o Zagładzie Romów i Sinti w czasie II wojny światowej oraz ich sytuacji we współczesnej Europe. Twórcy filmu odwiedzili 11 krajów, by porozmawiać z Romami, wśród których są osoby ocalałe z Holokaustu, naukowcy, aktywiści i muzycy.