Syrena słowiańska - Daria Galant
Słowiańska poezja Darii Galant
Uznawana przez krytyków za jedną z najbardziej wszechstronnych i utalentowanych polskich pisarek młodego pokolenia – Daria Galant – powraca na rynek wydawniczy z ambitną publikacją. Proponuje czytelnikom zbór wierszy, zatytułowany „Syrena słowiańska”. Tomik jest już dostępny w najlepszych księgarniach.
Wielu miłośnikom literatury nazwisko Darii Galant zapewne kojarzy się z romantyczną prozą, o wielkich uczuciach i mrocznej tajemnicy. Taki charakter miała jej ostatnia powieść „Dwór wiatrów” (2016) oraz wcześniejsze książki: „Siostry Opposto” (2008) czy „Południca” (2005). Tymczasem Daria Galant swoją drogę artystyczną rozpoczęła tak naprawdę od poezji, czego dowodem jest wydana w 2007 r. „Lilith” – zbiór wierszy z jej młodzieńczych lat. Teraz niejako autorka powraca do korzeni, prezentując swój drugi poetycki tomik – „Syrenę słowiańską”, w której oddaje głos dojrzałej kobiecie, odważnie mówiącej o pewnym bagażu doświadczeń.
Jest to w znacznej mierze poezja o bólu, o stracie, o nienawiści, ale wyrażona w łagodnej tonacji. Jak pisze dr Agnieszka Kuniczuk-Trzcinowicz we wstępie do tomiku: „Darię interesuje raczej przeżycie, chwila, która określa wnętrze człowieka, kształtuje jego egzystencję . Nie ma w tych utworach pielęgnowania nienawiści czy gorzkiego przeżywania niepowodzeń życiowych [...] Znajdziemy w nich natomiast mądre skupienie na ludzkim wnętrzu”.
Skomplikowanie ludzkich uczuć Daria Galant prezentuje na tle przyrody, która jest ważnym elementem całej jej twórczości, zwłaszcza rzeka – symbol przemijania. Oprócz przyrody także ludowość i tajemniczość są tematami, do których autorka stale powraca i znajdziemy je również w „Syrenie słowiańskiej”. Już sam tytuł tomiku nawiązuje do folkloru, który Darii Galant jest bardzo bliski, ale ma dla niej znaczenie literackie, nie etnograficzne. Przywołując go w swojej twórczości chce przypomnieć wszystkim swoim czytelnikom, że to właśnie jemu zawdzięczamy wyobraźnię.
Informacje szczegółowe:
Daria Galant „Syrena słowiańska”
Wydawnictwo Poligraf
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-7856-716-5
Ilość stron: 80