Bałkany bliskie i egzotyczne - nowy Pomocnik Historyczny POLITYKI
28 czerwca ukaże się nowe wydanie Pomocnika Historycznego POLITYKI „Dzieje Bałkanów”
„To są Bałkany, tu co 50 lat wybucha wojna” - śpiewała jedna z gwiazd jugosłowiańskiej sceny pop-rockowej. Zapalnym miejscem jest teraz Kosowo i pogranicze serbsko-albańskie. Zupełnie niedawno zażegnano spór Grecji i Macedonii (obecnie) Północnej o nazwę tego państwa. A Bułgarzy nadal wpisują Macedonię we własną tradycję. Chorwacko-słoweński konflikt o Zatokę Pirańską rozstrzygnął dopiero w 2017 r. Trybunał Arbitrażowy w Hadze. A do dziś można zobaczyć ślady wojen jugosławiańskich z lat 90. XX w.
Ale na historię Bałkanów składają się nie tylko konflikty; region bałkańsko-czarnomorski był łącznikiem między cywilizacjami, miał własną tożsamość, nie leżał na kulturowych peryferiach Europy. Bałkany wydają się nam dalekie i egzotyczne, choć zarazem są bardzo bliskie – nie tylko w znaczeniu geograficznym. Zapraszamy do poznania ich historii.
Na polityka.pl/podkasty w sekcji „POLITYKA o historii”, będzie można wysłuchać uzupełniającej wydanie rozmowy Agnieszki Krzemińskiej z prof. Jolantą Sujecką z Artes Liberales na UW.
Tytuł ukaże się w dobrych punktach sprzedaży prasy. Liczyć będzie140 stron, cena: 29,99 zł. Można je będzie kupić także na sklep.polityka.pl.