Marysia. Moje życie na przedwojennych kresach - Beata Potocka

Marysia_2024okl.jpg

 

Odkryj magię Kresów Wschodnich


Dzieciństwo tytułowej Marysi to wspomnienia, które są wciąż żywe w jej pamięci. Spokojne upływające lata w niezwykłym miejscu, zostały jednak zakłócone przez widmo nieuchronnie nadchodzącej wojny. Jak w tej zróżnicowanej rzeczywistości odnalazła się młoda kobieta? Jaki wpływ jej doświadczenia miały na przyszłe pokolenia?

Przełom XIX i XX wieku, południowa część Kresów Wschodnich. Istny kulturowy tygiel, w którym polski, rusiński, żydowski i huculski żywioł mieszają się i przenikają, tworząc fascynującą wielokulturową mozaikę.

To właśnie tutaj, niedługo po utworzeniu II RP, przyszła na świat Marysia. Nic dziwnego, że wczesne dzieciństwo spędzone w tak wyjątkowym regionie pozostawiło w jej pamięci obrazy, których nie zdołał zatrzeć czas. Z najwcześniejszych wspomnień, z historii, jakie Marysia poznała od swoich najbliższych już na Ziemiach Odzyskanych, a także ze źródeł, do których dotarła jej wnuczka, Beata, powstała powieść pełna wzruszeń i nostalgii. Nostalgii za życiem blisko natury, odmierzanym przez niezmienność pór roku, pełnym tradycyjnych obrzędów i przesądów; życiem niezwykle trudnym, a jednocześnie pięknym. Życiem, które przeminęło bezpowrotnie wraz z nadejściem widma II wojny światowej…

W tym czasie dochodziły nas też słuchy, że w niektórych wioskach, jak na przykład w Dżurkowie, rusińscy chłopcy zaczynają rozrabiać i narasta w nich wrogość do polskiej ludności. Wszyscy myśleli, że są to tylko pojedyncze wybryki, i mówili: „Policja sobie z nimi poradzi”. Nikt nawet nie przypuszczał, że może dojść do eskalacji tej wrogości, skoro przez tyle lat Polacy i Rusini żyli ze sobą w zupełnej zgodzie.
Czy jesteś gotowy_a na sentymentalną podróż? Sięgnij po niesamowitą historię rodziny, zgłębioną przez wnuczkę głównej bohaterki!


Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Novae Res i jest dostępna w sprzedaży na stronie: https://bit.ly/Marysia_moje_zycie_na_przedwojennych_Kresach


O autorce:


Beata Potocka – urodzona w Drawsku Pomorskim w 1979 roku. Praktycznie całe swoje życie związana z tą miejscowością. Ukończyła tu szkołę podstawową, liceum i jest także absolwentką dziennikarstwa w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. 17 września 2021 roku w Drawsku Pomorskim odbyła się premiera jej książki Marysia. Moje życie na przedwojennych Kresach, ciesząca się wielkim zainteresowaniem lokalnej społeczności. Obecnie dostępne jest drugie wydanie książki.