Podatki - Przewodnik Krytyki Politycznej
Podobno w życiu pewne są dwie rzeczy: śmierć i podatki. Nowa książka z serii Przewodników Krytyki Politycznej, chce nas przekonać, że ta druga pewna rzecz może być fajna, jeśli tylko uczciwie i prospołecznie jest realizowana.
Sama publikacja zaś przybliża laikowi, skąd wzięły się podatki i kto je wymyślił. Stara się dać odpowiedź na pytanie czy lepiej płacić progresywne czy liniowe, pośrednie czy dochodowe i które z nich są sprawiedliwsze pod względem społecznym.
Przewodnik pokazuje też błędy typowego liberalnego myślenia, które zakłada tzw. „małe państwo”, czyli z jednej strony nieobciążające obywatela zbytnim fiskalizmem, ale z drugiej przerzucające na niego odpowiedzialność za wiele spraw. Jeśli chodzi o autorów, to w publikacji swoje teksty umieścili zarówno ekonomiści jak i socjologowie, dziennikarze oraz politolodzy. Dlatego też, książka ta pokazuje szerokie spektrum tej dziedziny i co najważniejsze nie wymaga od czytelnika posiadania specjalistycznej wiedzy z ekonomii. Jednocześnie wiedza zawarta w książce daleka jest od pseudonaukowych teorii publicystów, lecz opiera się na konkretnych statystykach i badaniach naukowych. Badania te podważają potoczne myślenie, że obniżając obciążenia fiskalne natychmiastowo doprowadzi się do wzrostu PKB.
Warto bowiem pamiętać, że podatki to infrastruktura, powszechna edukacja i służba zdrowia, która prowadzi do rozwoju społecznego, a co za tym idzie, wzrostu zadowolenia z życia mieszkańców. Książka ta pokazuje również upolitycznienie tego tematu i odpowiada na pytanie dlaczego każda partia idąc do wyborów obiecuje w swym programie obniżkę podatków i całkowicie przemilcza fakt, jakie społeczne skutki może przynieść to działanie.
Przewodnik to także porównanie podatków w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej, gdzie zaskakuje fakt, że w naszym kraju wcale nie mamy tak wysokich opłat jak nam się wydaje (wyprzedzają nas prawie wszystkie kraje tzw. „starej UE”). Poza tym podatki to nie tylko redystrybucja dóbr, ale też promocja niektórych zachowań, gdzie np. przez nałożenie dodatkowych obciążeń na trucicieli, którzy emitują do środowiska zbyt dużo dwutlenku węgla, można jednocześnie wspierać ekologiczne technologie.
Jak widać, państwo bez fiskusa nie może poprawnie funkcjonować, dlatego też pytanie stawiane przez obywateli nie powinno brzmieć czy płacić, lecz co otrzymamy za nasz wkład do wspólnego budżetu. Zatem zanim po raz kolejny domagać się będziemy obniżenia podatków, warto sięgnąć po „Przewodnik Krytyki Politycznej. Podatki”, żeby sprawdzić, ile dzięki nim możemy zyskać.
Kamila Kasprzak