Gorączka piątkowej nocy

NA POCZĄTKU BYŁY DŹWIĘKI...

12 lutego 2010 r. (w piątek) miały miejsce w Gnieźnie dwa ważne kulturalne wydarzenia.

O godzinie 17.00, w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury, dokonano prezentacji najnowszej książki
Krzysztofa Szymoniaka Rozmowy na 2 głosy.

 

Publikacja ta to druga -  po Rozmowach w ciemni (wywiadach z mistrzami GAFY - Gnieźnieńskiej Akademii Fotografii Amatorskiej) - niezwykła polifonia, składająca się tym razem z dziewięciu rozmów na temat śpiewania chóralnego (rozmowy z: Wiesławem Kieserem, Jarosławem Krenzem, Romanem Nowakiem, Feliksem Krysiakiem, Stefanią Wasilewską, Markiem Wiśniewskim, Janem Szmaglińskim, Zbigniewem Cieślińskim oraz Kamilą Kozłowską).

Ów zapis gnieźnieńskiej chóralistyki - to pierwszy taki dokument w historii Gniezna. Co cieszy - w planie jest płyta CD, na której każdy z gnieźnieńskich chórów zamieści kilka swoich utworów.

Miłym zaskoczeniem dla publiczności uczestniczącej w tym wydarzeniu, było zaprezentowanie umiejętności wokalnych gnieźnieńskich chórów, jak i wysłuchanie rozmów prowadzonych przez Krzysztofa Szymoniaka "na żywo" z niektórymi bohaterami przedstawianej  publikacji.

 „...W tym momencie można zapytać, dla kogo zatem śpiewają dzisiaj amatorskie chóry, kultywujące wielowiekową tradycję pięknego śpiewu a cappella? Co je trzyma przy życiu w świecie zdominowanym przez ogłupiające tabloidy (brukowce) i komercyjne mass media, które skutecznie odmóżdżają milionowe rzesze odbiorców z szybkością i uporem godnym lepszej sprawy?ˮ - zapytuje w posłowiu autor. Odpowiedź znajdziemy na kartach tej książki.

Na zdjęciu: autor Rozmów na 2 głosy - Krzysztof Szymoniak  - i Iwona Kalinowska-Szwedek z MOK

Prezentacje chórów: SZPAKI

METRUM

 

NASTĘPNIE: OBRAZY I SŁOWA

O godzinie 18.00, w Centrum Aktywności Społecznej LARGO, odbyło się kolejne ważne wydarzenie kulturalne: wieczór poetycki Kamili Kasprzak połączony z wystawą fotografii Izy Budzyńskiej. Dwie młode utalentowane dziennikarki, odkryły przed nami swą wrażliwość i piękno.

Iza Budzyńska - uwielbia zdjęcia, które opowiadają lub skrywają jakąś historię. Jej galeria, jak powiedziałam w słowie wprowadzającym, nie składa się ze zdjęć, a obrazów. Autorka nie uchwytuje bowiem rzeczywistości w dogodnym dla zdjęcia momencie, a tworzy ją, przerysowuje, dopowiada. Portrety, wśród których mogliśmy pobyć, martwa natura i czas świadczący o ulotności chwili, to przecież IMPRESJONIZM przyłapujący przemijalność, tymczasowość - na gorącym uczynku: w punkcie kulminacyjnym tejże opowieści.

 
  to i poniższe zdjęcia autorstwa Anny Farman


Kamila Kasprzak - młoda poetka, która - z przyjemnością i satysfakcją  to mówię - zadebiutowała na stronach
Kuźni Literackiej, odczytała kilkanaście swoich wierszy z niepokornego tomiku, który, miejmy nadzieję, na jesieni powstanie: Miłość i Rewolucja. Liryka Kamili kipi emocją i metaforą. Niezwykła plastyczność języka sprawia, że w pewnej chwili czytelnik reflektuje się, że już nie czyta, a wchłania poszczególne strofy, jak choćby te z wiersza GOTYK-EROTYK:

Czarne skrzydła grzechu
aniołów perwersji
trzepocząc po cichu
zagęszczają noc.

W zimnej kaplicy
na ołtarzu pragnień
święci lubieżnicy
ulegają pokusie.

Bez opamiętania
ich głośne oddechy
orgazmiczne drgania
gaszą miodowe świece.

Gregoriańskie śpiewy
zdobią witraże
śladem rozkoszy
z otchłani namiętności.

Uświęcona orgia
złożona w ofierze
porusza serca
ziemskich-niebieskich istot.

 


Słowo wstępne: Irmina Kosmala  i odczyt wierszy Kamili Kasprzak


Na zdjęciu bohaterki wieczoru: Iza Budzyńska (na wprost) i Kamila Kasprzak (po prawej)

 

To była niezwykła gnieźnieńska noc, bo i spędzona pośród niezwykłych ludzi, ożywiających nasze martwe miejsca wrażliwości swą emocją.

                                                                                                                                  Irmina Kosmala