WIELKI KONCERT NA ZAMKU W MALBORKU
30 maja br. w malborskim Zamku odbył się Wielki Koncert zatytułowany „Irlandzkie i polskie pieśni i piosenki”, który upamiętnił 600. rocznicę bitwy pod Grunwaldem i 200. rocznicę urodzin polskiego poety fortepianu, Fryderyka Chopina. Na specjalne zaproszenie honorowej ambasadorki kultury polskiej, Kamy Trojak, do Malborka przelecieli profesorowie Królewskiej Irlandzkiej Akademii Muzyki: Gráinne Thomas (sopran), Maciej Smoleński (bas/baryton) i Rosemary Hill (fortepian).
Artyści wykonali przepiękne pieśni polskie m.in. autorstwa Fryderyka Chopina, standardy irlandzkie, francuskie oraz amerykańskie. Miłą niespodzianka dla wszystkich uczestników koncertu było wysłuchanie polskich utworów w wykonaniu rodowitej Irlandki. Muzyczny wieczór nie byłby pełen bez wielkoformatowej wystawy fotograficznej artystek: Kamy Trojak (fotograf) i Marty Klubowicz (aktorki), pod tytułem: „Trojak z Klubowicz w cztery oczy”. Wystawa zdjęć w zamkowym otoczeniu, mglistym świetle i wśród dźwięków fortepianu była niezwykłym doświadczeniem estetycznym.
Uroczysty wieczór rozpoczął Bogdan Węgrzynek, który powitał zebranych gości oraz wręczył certyfikaty i wyróżnienia dla osób zaangażowanych w promocję polskiej kultury. Wyróżnienia otrzymali: m.in. Andrzej Rychłowski, Bozena Wereszcynska, Beata Stawarska, Kama Trojak, Michał Płonka, Wojciech Wrona, Janusz Ostrysz, Dariusz Rowiński, Karol Switajski i wielu innych propagatorów polskości w naszym kraju i poza jego granicami. Wśród grona wyróżnionych znaleźli się także najlepsi uczniowie z Gimnazjum nr 3 w Malbork. Po tej ceremonii odbył się koncert, który niezwykłym sopranem rozpoczęła Gminne – irlandzka nauczycielka śpiewu, wychowanka profesora Smoleńskiego. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać także samego mistrza. Maciej Smoleński po wykonaniu wybranych polskich utworów, powiedział z rozbrajającym uśmiechem: „Zawsze powtarzam, że słabo mówię po polsku, ale za to bardzo dobrze śpiewam”. Profesor za występ zebrał gromkie brawa. Rosemary Hill, prywatnie żona Macieja Smoleńskiego, grała tego wieczoru na fortepianie. Na zakończenie, prof. Grzegorz Nowik, historyk i ekspert z zakresu dziejów najnowszych, zastępca dyrektora Wojskowego Biura Badań Historycznych, redaktor naczelny kwartalnika „Przegląd Historyczno-Wojskowy” i wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, zaprosił wszystkich do zapoznania się z książką „Ósmy Ułan Beliny”, stanowiącą wspomnienia Macieja Smoleńskiego o ojcu, gen. bryg. Józefie Marianie Smoleńskim. Książka zawiera bogatą spuściznę pisarską generała: jego wspomnienia, artykuły i listy, fragmenty książek i wykłady z Wyższej Szkoły Wojennej, dokumenty archiwalne ukazujące przebieg służby wojskowej w Polsce i Wielkiej Brytanii, a także wywiady z generałem oraz – szczególnie cenne – dzienniki z lat 1939–1940 oraz 1944–1945.
Na zdjęciach: Bogdan Węgrzynek
Maciej Smoleński
Kama Trojak
Na koncert przybyli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego ambasad, Burmistrz Miasta Malborka Andrzej Rychłowski, który objął wraz z Ambasadą Irlandii w Polsce Honorowy Patronat nad koncertem. Specjalnie na to wydarzenie przylecieli z USA Teddy Morhse i Steven Breweyen, z Anglii Matt Coryes, Virginia McLynn i Bohdan Janikowsky, a z Irlandii przedstawiciele Polish Business Club: Wojciech Wrona z Kingą Nowakowską i Patricia Jeycob. Honorowy Patronat nad Wielkim Koncertem objęli również: Polska Społeczność w Irlandii, Wspólnota Polska, Stowarzyszenie Obchodów Roku Chopinowskiego, Gnieźnieńska Kuźnia Literacka oraz Towarzystwo Polsko-Irlandzkie.
Zaproszeni goście
Głównym organizatorem koncertu był promotor polskiej kultury Bogdan Węgrzynek, honorowy prezes Polish Community in Ireland, a współorganizatorami byli: ambasador kultury polskiej, artystka fotograf Kama Trojak, przedstawicielka Stowarzyszenia Młody Malbork Bożena Wereszczyńska, dyrektor marketingu Muzeum Zamkowego w Malborku Beata Stawarska oraz przewodniczący młodzieżowej rady miasta Michał Płonka.
Serdeczne podziękowania złożył organizator koncertu Bogdan Wegrzynek właścicielom przepięknego hotelu ”Stary Malbork” za wspaniale przyjęcie wszystkich zaproszonych gości. Hotel Stary Malbork jest pierwszym po wojnie odrestaurowanym XIX w. zabytkiem wyremontowanym własnym nakładem sil prywatnych właścicieli.
Monika Lewinska,
Bogdan Wegrzynek,
Arkadiusz Chowaniec
fot. Janusz Ostrysz
zapraszamy również na stronę:
http://www.mlodymalbork.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1194&Itemid=1