DWIE ROCZNICE SPOTKAŃ LITERACKICH

 

Pierwsza rocznica spotkania z dobrą literaturą już za nami. W miniony wtorkowy wieczór bowiem odbyła się arcyciekawa konfrontacja czytelniczo-pisarska w postaci zmagań gnieźnieńskich klubowiczów  KDK z literaturą Borgesa.

 

 

Argentyński pisarz, który przeczytał w swoim życiu ponoć najwięcej książek ze wszystkich ludzi na świecie (ciekawe, w jaki sposób to zmierzono), posiadł olbrzymią wiedzę, dzięki której stał się jednym z największych erudytów wśród pisarzy.

 

Podczas spotkania skupiliśmy się na omówieniu jednego z najważniejszych dzieł Borgesa - "Alefie". Po dokonaniu wnikliwej analizy omawianego dziełka doszliśmy do wniosku, że pomieszczone w niniejszym zbiorze opowiadania wykazują pewne podobieństwa konstrukcyjne, a formy treściowe pierwszych stają się metodami kompozycyjnymi tych drugich. Ponadto pisarz wcielił pomysł opowiadania z kluczem do treści Domu Asteriona, którego uważna lektura pozwala odkryć, że opowiadającym jest Minotaur, czy Nieśmiertelny, którego bohater, Carthapilus, jest jednocześnie Homerem...

 

Najciekawszym spostrzeżeniem było jednak to, że cała książka stanowi jeden wielki labirynt. Podczas wędrówki słów, od opowiadania do opowiadania, czytelnik błądzi, gubi się, myli tropy, wpada nieraz w pułapkę drogi bez wyjścia.

 

Dziś jednak myślę, że labirynt Borgesa jest przynajmniej dwuwymiarowy. Objawia nam się w postaci symbolu  nierealnego świata oraz złowrogiej scenerii, konkretnej lub abstrakcyjnej, w której poruszają się jego bohaterowie.

 

Czym konkretnie jest labirynt - symbolem drogi? Człowieczego życia? A może samego Boga? Z tymi pytaniami pozostawił nas autor na zawsze.

 

Następne spotkanie za miesiąc. Tym razem wspólnie pobłądzimy w labiryncie surrealistycznej przestrzeni języka debiutującego pisarza Mirosława G. Majewskiego, autora powieści Performance.

 

Pierwsza rocznica spotkania z dobrą literaturą już za nami. A tuż przed nami - już piąta - Kuźni Literackiej. Relacja z uroczystego wydarzenia niebawem.

                                                                                                                                      Irmina Kosmala

 

 

 
               Na zdjęciu członkowie Klubu Dyskusji O Książce przy BPMG