SESJA POPULARNONAUKOWA "CZYTAJĄC MIŁOSZA"

 

6 kwietnia 2011 r. w Auli Zielonej GWSHM „Milenium” odbyła się sesja naukowa poświęcona  polskiemu nobliście - Czesławowi Miłoszowi.

 

Sesja zainaugurowała realizację zadań projektu edukacyjnego Czytając Miłosza, którego organizatorami są biblioteki gnieźnieńskie.

 

 

Spotkanie składało się z trzech odsłon.

W części pierwszej dr Wiesław Banach otworzył sesję, witając licznie zgromadzonych uczestników spotkania (ponad stu uczniów ze szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz licealnych).  Podziękował też za świetną realizację projektu organizatorkom i pomysłodawczyniom: paniom Elżbiecie Sobeckiej oraz Magdzie Bukowskiej .

 

W słowie wstępnym zachęcił  zebranych do przyjrzenia się Miłoszowi od strony krytycznej. Jest to bowiem postać niejednoznaczna, jak powie Zbigniew Herbert: "pokręcona wewnętrznie. Łopuch raczej niż słonecznik".  Postawa Miłosza była sprzeczna z postawą życiową wielu Polaków - przypomniał dr Banach - Po wojnie występował jako przedstawiciel rządu sowieckiego w USA dla Polski, pełniąc rolę attache kulturalnego w Waszyngtonie.(...) Postulował uczynienie z Polski siedemnastej Republiki Sowieckiej.

 


Na zdjęciach prelegenci: dr Wiesław Banach

 

-Twórczość Miłosza sama się broni. Chodzi o to, aby nie wystawiać mu laurki - dodał na koniec.

 

W tej części zebrani goście mogli obejrzeć film "Spotkania z Czesławem Miłoszem". Film został nakręcony w przeddzień 100. urodzin poety. Noblistę i rozmowy z nim wspomnieli jego przyjaciele – prof. Teresa Walas, prof. Aleksandr Fiut, Ireneusz Kania, Tomasz Fiałkowski i Katarzyna Janowska. Po krakowskim mieszkaniu Czesława Miłosza widzów oprowadziła Agnieszka Kosińska, która w latach 1996-2004 pełniła rolę osobistej sekretarki pisarza.

 

W drugiej odsłonie sesji ksiądz dr Paweł Podeszwa wygłosił wykład Czesław Miłosz jako tłumacz Biblii.

Uczestnicy mogli dowiedzieć się z niego, że Miłosz oprócz tego, że tworzył poezję i prozę, był tłumaczem ksiąg Pisma Świętego. Naukę języków biblijnych (hebrajskiego i greckiego) rozpoczął w 71 r., ukończywszy sześćdziesiąt lat!

Podczas prelekcji ksiądz dr Podeszwa rozdał zebranym wypis z Psalmu I, przygotowany w trzech różnych tłumaczeniach,
w tym przez  Cz. Miłosza.

 


ksiądz dr Paweł Podeszwa

 

W trzeciej części - wieńczącej sesję - Irmina Kosmala (Kuźnia Literacka) w sposób syntetyczny, poparty prezentacją mutlimedialną, przedstawiła biogram polskiego noblisty scalony z jego twórczością. -Bo i Miłosz jest pisarzem autobiograficznym. Pisarzem autoportretu. Wszystko, co wyszło spod jego pióra (eseje, dzienniki, wywiady, powieści), zawiera uchwytne odwołanie do osoby autora - skonstatowała prelegentka.

 


Irmina Kosmala

 

Następnie Kamila Kasprzak (Krytyka Polityczna) w sposób niezwykle analityczny przybliżyła słuchaczom jeden z najważniejszych esejów polityczno-literackich, jakim jest "Zniewolony umysł". Odwołała się do politycznego zaangażowania Miłosza, nie oszczędzając poety, wypowiedziała się krytycznie na temat jego zachowawczej postawy po II wojnie światowej. Opowiedziała też o znanych w latach 50. ubiegłego wieku pisarzach, których w swym eseju ukrył Miłosz pod pseudonimami: Alfa, Beta, Gamma i Delta.

 


Kamila Kasprzak


Zebrani goście

Warto dodać, że projekt edukacyjny Czytając Miłosza, na który składa się szereg zadań (m.in. konkursy fotograficzny, plastyczny, na prezentację multimedialną, wystawę dzieł Miłosza w drugim obiegu, lekcje biblioteczne, sondy uliczne oraz turnieje) trwać będzie do końca maja 2011 i włączony został w obchody Roku Miłosza.