"Gnieźnianie nie gęsi, bo książki czytają"
- podsumowanie konkursu zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna z okazji Tygodnia Bibliotek
8-15 maja 2011 r.
Na pytanie, dlaczego warto czytać książki, kustosz Ewa Jaworska podała podczas piątkowego podsumowania konkursu czytelniczego wiele odpowiedzi: Jedni mogą twierdzić, że czytanie książek to strata czasu, inni natomiast bez interesującej książki nie wyobrażają sobie codzienności. Oczywiście do tej drugiej grupy należą niewątpliwie czytelnicy Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, którzy zdecydowali się wziąć udział w konkursie literackim "Gnieźnianie nie gęsi, bo książki czytają". Uczestnicy konkursu musieli wykazać się znajomością polskiej klasyki literackiej, w tym znajomością cytatów. Polskie utwory pełne są złotych myśli, które na stałe weszły do życia codziennego. Czasem zdarza nam się okazja, by powiedzieć z dumą "Polacy nie gęsi, iż swój język mają". Autorem tego sławnego powiedzenia jest Mikołaj Rej, nazywany ojcem literatury polskiej. "Mój ci jest!" to także często przytaczany w codziennym życiu cytat z klasyki literatury polskiej. Te słowa wypowiedziała Danusia z "Krzyżaków" Sienkiewicza, nakrywając głowę Zbyszka z Bogdańca swoją białą chustką.
Cytaty z literatury polskiej okazały się dobrym sposobem na zweryfikowanie zaangażowania gnieźnian w życie czytelnicze. Do konkursu zgłosiło się 84 uczestników, z których 47 podało prawidłowe odpowiedzi na kartach konkursowych. Jury zaskoczone tak wielką liczbą poprawnie wypełnionych prac, postanowiło uhonorować aż 12 uczestników. Nagrody przyznano w drodze losowania.
Nagrody ufundowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna i koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich zostały wręczone w Tygodniu Bibliotek, 13 maja 2011 r., przez dyrektora Janusza Ambrożego oraz przewodniczącą koła Dorotę Błażejewską.
Nagrody otrzymali: Mirosława Pacholska, Andrzej Rafalont, Janusz Kubacki - Gorwecki, Krystyna Gałęzewska, Ida Nawrocka, Dorota Haławska, Wiesława Trzaskawka, Łucja Patryas, Zdzisław Łachajczyk, Barbara Lubczak, Józef Ławigus, Kinga Ziętek.
W drugiej części spotkania nasza redakcyjna koleżanka, Irmina Kosmala, przeprowadziła krótką prelekcję nt. "Prawdy w literaturze". W myśl Tischnerowskiego porzekadła, które stanowiło motto wykładni filozoficznej refleksji dotyczącej rozpoznawania prawdy w przeczytanym dziele, zarówno w życiu, jak i w książce mamy do czynienia z trzema rodzajami prawd: "prawdą" (w czystym, Arystotelesowskim znaczeniu veritas), "tysz prawdą" (sfabularyzowaną opowieścią wartą przeczytania) oraz "gówno prawdą" (prawdą niemającą własności odżywczych: ględzeniem, bredzeniem).
Warto zaznaczyć, że już w czasie spotkania uczestniczy żywo reagowali na zaproponowane rozróżnienia prawd, zapytując prelegentkę choćby o prawdę w literaturze faktu. Irmina Kosmala zachęcała do czujności podczas czytania wybranego dzieła, aby nie dać się uwieść lub zwieść prawdzie pokrętnej. I by nigdy nie przestawać o nią pytać.
Na zdjęciu zastępczyni dyrektora BPMG pani Romana Lechert
Prelegentka Irmina Kosmala
Zebrani goście
dyrektor BPMG pan Janusz Ambroży rekomendujący tomik poetycki Macieja Krzyżana
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~