Wrześniowe spotkania z książką
20 września Klub Dyskusji O Książce, działający w Bibliotece Głównej - Wypożyczalni dla Dzieci przy ul. Mieszka I 15, zorganizował powakacyjne spotkanie z literaturą klasyczną.
Komentarz Magdy Karpińskiej, koordynatorki comiesięcznych spotkań: "Nie pierwszy już raz Klub Dyskusji o Książce pozwala sobie na czyn nie małej odwagi, biorąc na warsztat swoich dysput książkę nie tyle wielostronicową, co po prostu trudną. Jednak pozostając wiernym naszym zasadom, a jedną z nich jest możliwość polecania lektur przez nas samych, podjedliśmy się przeczytać i podyskutować na temat „Doktora Faustusa” Tomasza Manna. Jestem przekonana, że trud ten nie tylko jest wskazany, wszak to pozycja z kanonu literatury powszechnej, co zwyczajnie się nam zwróci dostarczając niebanalnego doświadczenia w obcowaniu z literaturą niemieckojęzyczną.
Twórczość Manna poprzez język, jakim się posługuje, ale i sposób wyrażania myśli, zakorzeniona jest w czasach, w których powstała. Zaczytując się w tej powieści, mamy wrażenie przesunięcia w czasie. Wkraczamy w coś nieco archaicznego, co porównać można z babciną szafą pełną nieużytecznych już sprzętów, których przeznaczenia próżno szukać możemy we własnych wspomnieniach. Rozpoznanie się w tym obcym świecie nie jest łatwe. Lecz kiedy się nam to udaje, kiedy odkrywamy treść właściwą - ze zdumieniem przyznajemy, że wątpliwości, rozważania, wnioski tam zawarte nie straciły wcale na aktualności. Nie posunę się dalej w prezentacji moich spostrzeżeń na temat rzeczonej lektury, temu bowiem poświęcone są nasze spotkania.
Dodam tylko, że nie polecam tej lektury osobom, szukającym w czytaniu rozrywki, nie znajdą jej u Manna. „Doktor Faustus” to pozycja nie tylko zmuszająca do myślenia, to książka wymagająca wiedzy i to nie tylko z zakresu muzykologii. Myślę, że jest to pozycja wprost wymarzona dla miłośników intelektualnych poszukiwań i doznań, dla poszukiwaczy ciekawych ocen świata i jego zjawisk".
Prelegent Jarek Mixer Mikołajczyk wprowadził nas w nastrój powieści, przybiliżając tło historyczne oraz biografię autora.
Natomiast 24 września, w sobotę, członkowie Kuźni Literackiej spotkali się przy książce Jarosława Stawireja "Masakra profana".
Pięciogodzinne spotkanie z lekturą obfitowało w różne odniesienia do rzeczywistości, do których należało np. napisanie "Transu" przez Gretkowską, będącego odpowiedzią na "Nocnik" Żuławskiego, czy też podarcie Biblii przez Nergala.
Debiut prozatorski tajemniczego Stawireja, o którym daremnie szukać informacji w rozlicznych hagiografiach, niejednomyślnie, acz przeważająco Kuźniacy uznali za udany. Autorowi gratulujemy pomysłu, humoru i odwagi, natomiast Czytelników zachęcamy do sięgnięcia po tę profanę.