Sapkowskiego kreacje świata...
Na spotkaniu nie było o Andrzeju Sapkowskim, nie poznaliśmy także historii powstania w/w dzieła.
Spieszę jednak donieść, że najpewniej i tak nie starczyłoby nam na to czasu. Pełna swady rozmowa nie pozostawiła wątpliwości. „Ostatnie życzenie” stanowi wspaniały temat do dyskusji. Intencją Izy Budzyńskiej, która książkę na kwiecień polecała, było przekonanie nas o tym, że fantastyka nie jest tylko barwną opowieścią pełną bajkowych krajobrazów i stworzeń, że stanowi doskonałe źródło zakamuflowanej refleksji nad wieloma problemami współczesnego człowieka. Zamysł ten, myślę, został zrealizowany.
Podczas wspólnej analizy książki pojawił się wątek mniejszości narodowych, pojęcie mniejszego zła, a także zagadnienie przeznaczenia, a więc tematy dość ważkie. Powieść Andrzeja Sapkowskiego określiliśmy na plus. Ujęła nas doskonałym humorem, ale nie tylko - także nastrojem wspaniale zbudowanym przez rodzime archaizmy. W tekście odnaleźliśmy słowa dawno zapomniane, a przecież niezwykle urokliwe - żeby wymienić jedynie: opończe, powróz, czy określenie kołowaty. Zachwyciła także narracja prowadzona z kilku punktów widzenia. To, co na początku wydawało się jasne, za moment całkowicie zmieniało swoje znaczenie. Na tym miejscu nie wypada nie wspomnieć o ciekawych postaciach, które poznajemy przy minimalnym udziale opisu, trafiających jednak niezwykle sugestywnie do naszej wyobraźni.
Sapkowskiego świat przedstawiony nie jest piękny ani dobry, nie ma w nim Tolkienowskiego podziału na dobrych i złych. Jest za to ludzki, pełen wieloznaczności i wielu odcieni szarości. Dodatkowa niespodzianka czeka wnikliwego czytelnika. W utworze odnaleźć bowiem można zmodyfikowane wersje popularnych motywów baśni. Spotkanie nie obyło się również bez uwag krytycznych. Nie zmienia to jednak faktu, że warto zapoznać się z bohaterami „wiedźmińskiej” sagi i wyrobić sobie własny pogląd na sprawę.
Pod koniec maja planujemy podyskutować na temat powieści Kurta Vonneguta „Slapstick albo nigdy więcej samotności!”. Tym samym zachęcamy Państwa do lektury i dyskusji na spotkaniu Klubu Dyskusji o Książce 29 maja o 18.00 w lokalu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Mieszka I 15.
Magdalena Karpińska, kustosz BPMG