Nagroda Kuźni Literackiej -Hefajstos 2013 - przyznana!

W tym roku, podczas VII Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Amatorskich i Niezależnych w Gnieźnie

"Offeliada 2013" Kuźnia Literacka przyznała nagrodę Hefajstos - za najlepszy scenariusz filmowy-

Mateuszowi Głowackiemu  „Zabicie ciotki".

zabicie ciotki glowacki mat.

Poniżej zamieszczamy laudację, stworzoną na tę okoliczność przez Irminę Kosmalę - jurorkę KL.

Cieszy nas, że w tym roku można było odnaleźć w filmach kilka ciekawych odniesień do literatury. Motywy dominujące to Huellebequ`owsko-Huxley`owska wizja świata, czy ta, pozbawiająca człowieka właściwości - na wzór powieści Roberta Musila.

Kapituła Kuźni Literackiej postanowiła jednak przyznać nagrodę Hefajstosa Mateuszowi Głowackiemu za film „Zabicie ciotki”.

Kilka słów laudacji: Minipowieść „Zabicie ciotki”, w której drobiazgowo opisane jest ćwiartowanie ciała, Bursa poprzedził dedykacją: „Wszystkim tym, którzy stanęli kiedyś przerażeni martwą perspektywą swej młodości”.

Film Głowackiego, powołujący do życia zapomniany tekst poety wyklętego, z łatwością gra konwencjami i umiejętnie buduje napięcie.  Porusza i niepokoi. Sprytnie odwodzi nas od zbrodni i jej motywów (zabójstwo ciotki nie rozgrywa się na naszych oczach), zostawiając w ten sposób na boku wyrzuty sumienia, by skupić się nad efektem ubocznym morderstwa - nad trupem. Tutaj martwe ciało staje się źródłem kreatywności, paradoksalnie nabiera życia, napędza fabułę, wyrywa z letargu głównego bohatera. Intryguje tym bardziej, przez niejasne, może nawet świadomie wybrakowane zakończenie, które pozostawia sprawę otwartą.

"To, że wszyscy dzień w dzień wyłupujemy sobie oczy – powie Bursa - łamiemy ręce, wyrywamy serca, chowamy w domach trupy, to wszystko nie zwalnia mnie z odpowiedzialności za swój czyn. Tylko widzisz... innej sprawiedliwości nie zaznałem w swoim życiu, a omylność tej jest nam dostatecznie znana...".