Uciekinierzy - najnowsza płyta Starego Dobrego Małżeństwa

Uciekinierzy 2021.jpg

PREMIERA: 1 czerwca 2021


Uciekinierzy, czyli rozkurz marzeń


Miło jest mieć pragnienie, prawda?

Ból pomniejsza świat, więc chciałoby się od niego uciec.  Uciec od obecnej rzeczywistości, wyrwać choremu rygorowi zakazów, nakazów, niebezpiecznej, bełkotliwej lawie słów i poddającemu się jej umysłowi, z każdym dniem powoli zastygającemu w nierozkruszalny kamień zajadłego uporu, rozgoryczenia czy żalu. Ech, długo można by wyliczać skutki pandemicznego strachu.

Dlatego warto uciec. W płytę. A dokładniej: w jej czternaście utworów spisanych ręką trzech pokrewnych sobie dusz: Jana Rybowicza, Bogdana Loebla oraz Krzysztofa Myszkowskiego. Odnajdziemy w niej wytchnienie od zastanej rzeczywistości, uciekniemy na chwilę w przyrodę, drugiego człowieka, w siebie.

Nie, pomieszczone tu utwory nie przyniosą nam spokoju ducha, bo nie o to przecież w nich chodzi. Idzie o to, by właśnie ducha w nas poruszyć, skusić do podjęcia intelektualnego wysiłku spojrzenia w siebie, w swoje jestestwo i czyny. Żyjąc pandemią, zdeformowaną wirtualną rzeczywistością, bełkotem słów wylewanych na nas co dzień z paszczy wielkoformatowych ekranów – stajemy się podobni żółwiowi – zaskorupiali, odseparowani od świata, zamknięci w wysterylizowanej skurczonej przestrzeni, pozbawionej światła drugiego człowieka. O, tak! Cholernie bezpieczni – jak w utworze Bogdana Loebla – bo odseparowani murem od cie(r)ni życia. Z której jednak strony byśmy się nie odizolowali, dopowie w następnym, tytułowym utworze, Jan Rybowicz, czekają na nas topór, pętla lub inny niepiękny los. Na szczęście wszystko jest wszystkim, nasze atomy są zmieszane, więc może jednak żyć będziemy wiecznie?

TO oraz inne ciekawe egzystencjalne pytania dotykające problemów samotności, nieśmiertelności, braku, zdrady, zaufania próbują poruszyć słuchacza poprzez wyśpiewane przez Krzysztofa Myszkowskiego utwory. W ich wybrzmieniu pomogą aktualni współtowarzysze tworzący trzon Starego Dobrego Małżeństwa – Tomasz Piechniak oraz Wojciech Czemplik. Gościnnie wystąpili ponadto: Jacek Zamecki oraz Carbon String Quartet. Wspaniała aranżacja muzyczna wprowadzi nas w niepowtarzalny nastrój, jak choćby w utworze Róża jest kogutem. Po kolejnym odsłuchu zrozumiemy, że nie tylko treść utworów została dobrze przemyślana, ale również ich muzyczna dynamika. Tu wszystko jest na swoim miejscu: agogika, artykulacja, czy harmonia dźwięków.

Do tytułu krążka, który wziął swoją nazwę z utworu Jana Rybowicza, nawiązuje Maskarada – domykający płytę utwór Krzysztofa Myszkowskiego. Nie jest to oczywiście ostry polityczny manifest, ale mocna defetystyczna opowieść o tym, czego wszyscy obecnie jesteśmy świadkami i na co nie mamy wpływu.

Uciekinierzy – najnowsza płyta Starego Dobrego Małżeństwa (premiera odbyła się 1 czerwca 2021 r.)

Spis utworów:

 1. Według poety
 2. Monolog schizofrenika
 3. Równanie
 4. Przed tobą mgła
 5. Przez łąki gorączki
 6. Jestem bezpieczny
 7. Uciekinierzy
 8. Róża jest kogutem
 9. Wypady do wieczności
 10. Drwal
 11. Rośnie nam drzewo
 12. Samotność
 13. Nieśmiertelność
 14. Maskarada

 

-----------------------------------

O albumie "Urodzony w środę" można przeczytać TUTAJ