'Kto Wam pozwolił tak pięknie żyć?" - o spotkaniu promocyjnym antologii wielkopolskich poetów

Dawid 2023.jpg
Na zdjęciu: Łucja Dudzińska i Dawid Jung (fot. Irmina Kosmala)

 

„Kto Wam pozwolił tak pięknie żyć?” – zapytał na ścianie w Buczy rosyjski okupant. Owa miejscowość stanowi szczególny symbol zbrodni. Po wyzwoleniu tego obszaru ujawniono bowiem przerażające sceny. Obrazy porozrzucanych przy wiejskiej drodze ciał niczym pionki na szachownicy przez rozsierdzonego nieumiejętną rozgrywką gracza, pozostaną w źrenicy naszego oka na zawsze.

W tekstach zamieszczonych w antologii wielkopolskich poetów Kto wam pozwolił tak pięknie żyć (Wydane przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich O/Wlkp. i Zeszyty Poetyckie, Gniezno 2023) odnajdziemy jeszcze wiele innych pytań retorycznych – kto Wam pozwolił tak pięknie kochać, myśleć, tworzyć, wierzyć i walczyć o każdą najmniejszą piędź ziemi.

1 grudnia 2023 r. w Czytelni Głównej Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna mogliśmy przez ponad godzinę obcować z najwyższej miary poezją, spisaną ręką dziewiętnastu wielkopolskich poetów.

Moderatorami spotkania byli redaktorzy niniejszego tomu – Łucja Dudzińska (prezes zarządu SPP) oraz Dawid Jung (wiceprezes).

Profesjonalnie wydana dwujęzyczna antologia (polsko-ukraińska), do której niezwykle symboliczną okładkę zaprojektował Maciej Jung, stanowi gest jedności z okupowanym krajem. Jest również świadectwem empatii oraz komunikacji z drugim człowiekiem, ukazaniem percepcji świata tychże dziewiętnastu artystów.

Jak powiedział Krzysztof Szymoniak, autor pięciu zamieszczonych w antologii utworów, „jest to pierwsza książka SPP z tak liczną i zarazem tak różnorodną reprezentacją autorską. Pomysł na stworzenie tego tomu uważam za absolutne osiągnięcie Dawida Junga. Antologia ta świadczy o żywotności poznańskiego oddziału SPP. Można śmiało zaprezentować ją podczas warsztatów  literackich, bowiem stanowi ona wizytówkę oddziału SPP. Tom ten uważam za bezcenną inicjatywę, ponieważ odnawia on starą dobrą tradycję istnienia środowiska literackiego”.

W trakcie spotkania można było wsłuchać się w poszczególne utwory odczytywane przez ich autorów (Krzysztof Szymoniak, Igor Frender, Irmina Kosmala, Łucja Dudzińska i Dawid Jung).
Warto nadmienić, że teksty wszystkich artystów wraz z ich biogramami zostały przetłumaczone na język ukraiński przez Swietłanę Bresławską oraz Bogdanę Buczkowską.

Redaktorzy tomu obiecali promować go w kraju (Poznań, Warszawa, Wrocław), jak i za granicą (Ukraina, Wielka Brytania). W związku z tym rozważa się wydanie dzieła również w wersji angielskiej.

Antologia Kto Wam pozwolił.jpg

 

 

Informacje szczegółowe:

Tytuł: Antologia "Kto Wam pozwolił tak pięknie żyć..."
Autor: redakcja tomu: Łucja Dudzińska, Dawid Jung
Tłumaczenie na język ukraiński: Switłana Bresławska, Bogdana Buczkowska
Wydawca: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich  ow w Poznaniu  & Zeszyty Poetyckie Poznań-Gniezno 2023
stron: 197
Autorzy: Roman Bąk, Edward Balcerzan, Lucyna Brzozowska, Łucja Dudzińska, Igor Frender, Kazimierz Grochmalski, Dawid Jung, Dagmara Kacperowska, Irmina Kosmala, Artur Daniel Liskowacki, Aleksander (Alex) Sławiński, Andrzej Sikorski, Iza Smolarek, Krzysztof Bohdan Szymoniak, Teresa Tomsia, Tadeusz Żukowski, Dominik Żyburtowicz, Switłana Bresławska, Bogdana Buczkowska