Spotkanie autorskie z Krystianem Cieślińskim wokół tomiku „Osoby. Osobowości” – Wieczór Poetycko-Muzyczny (05.10.2024)
Krystian Cieśliński, autor tomiku "Osoby. Osobowości"
Wieczór autorski z Krystianem Cieślińskim został wpisany w III edycję Wilczyńskiej Jesieni Muzycznej i rzeczywiście przebiegł śpiewająco!
W pierwszej części spotkania, po przywitaniu gości przez Dyrektora Szkoły Podstawowej w Ostrowążu, Pana Kamila Trzebińskiego – Krystian Cieśliński wygłosił laudację na cześć osób, które przyczyniły się do powstania niniejszego tomiku. W obszernym podziękowaniu usłyszeliśmy wzruszające słowa skierowane zarówno do Rodziców autora „Osoby. Osobowości”, jak i do bliskich jego sercu osób, przyjaciół oraz redaktorów tomu i darczyńców.
W drugiej odsłonie udało mi się porozmawiać z bohaterem wydarzenia na temat jego twórczości. Wczytując się w poszczególne utwory Krystiana Cieślińskiego dostrzegłam Levinasowy trop. Przypomnę, że kośćcem filozofii Lévinasa jest ODPOWIEDZIALNOŚĆ (metafizyka jako etyka), pragnienie wychodzenia ku Innemu. Inny to ktoś, kto jest wobec mnie transcendentny (Tischner doda, że spotkać drugiego to tyle, co „do-świadczyć Transcendencji”). Osoba jest zobowiązana do odpowiedzi na wezwanie Innego i do odpowiedzialności. Krystian Cieśliński powie o GODNOŚCI, ale przecież owa cnota zawiera się w powyższej i z niej wynika. Nie ma wszak godności bez odpowiedzialności.
W utworach swoich poeta nie tylko gloryfikuje, ale nade wszystko OCALA drugiego człowieka. A zatem jego poezja objawia się nam tutaj jako misja do wypełnienia.
Logika zawartych w najnowszym tomie Krystiana Cieślińskiego utworów jest taka, że oto miłość jest miłością do drugiego, do takiego, jakim on jest, do drugiego wraz z jego światem. Nie miłujemy drugiego, nie miłując świata, w którym on dotąd istniał. Z miłości, przywiązania, a zatem WIERNOŚCI drugiemu człowiekowi, zawierzeniu mu – na świat powołane zostaną wiersze dedykowane takim osobowościom, jak między innymi: Rodzinie (Mamie, Wujkowi, Kuzynce), śpiewakom operowym, Aleksiejowi Nawalnemu, Władysławowi Popiełuszce, Ewie Lipskiej i in.
Przesłanie, jakie wyłania nam się po przeczytaniu najnowszego tomu można ująć po Tischnerowsku: MIŁOŚĆ sama w sobie jest „nie do pojęcia”, ale dzięki miłości możemy „pojąć wszystko”.
Krystian Cieśliński to człowiek wszechstronnie wykształcony. W 2007 ukończył jednolite studia magisterskie na kierunku teologia katolicka w Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Sekcja w Gnieźnie. Jest też absolwentem Gnieźnieńskiej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Menadżerskiej „Milenium” – studia licencjackie, kierunek kulturoznawstwo (2011) – oraz Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie, gdzie studiował na kierunku komunikacja europejska, uzyskując tytuł magistra (2015).
W niniejszym tomiku, w którym każdy z wierszy dedykowany jest wyjątkowej sercu autora osobie, odnajdujemy głębokie zanurzenie podmiotu w wiarę i zawierzenie Stwórcy. Bóg jest wszechobecny w tych utworach. Pod jaką postacią objawia się On jednak naszemu autorowi? Czy jako Theos, czy Logos? Autor udzielił na to pytanie obszernej odpowiedzi, na początku zaznaczając, że Stwórcy doświadcza on w obu postaciach: zarówno poprzez objawione słowo, jak i znaki obecności, doświadczenie Istnienia.
Warto dodać, że po każdej odpowiedzi na pytanie goście spotkania mogli usłyszeć kilka utworów z tomiku „Osoby. Osobowości” w interpretacji pań: Barbary Piątkiewicz oraz Moniki Płóciennik.
Warto nadmienić, że spotkanie uświetnił w ostatniej części programu koncert duetu artystycznego – pani Dominiki Cieślak (śpiewaczki operowej) i pana Kamila Trzebińskiego.
Świetne aranżacje muzyczne, temperament obojga artystów oraz przepiękny wokal artystki sprawiły, że cała sala uhonorowała ich entuzjastycznymi brawami.
Na koniec bohater spotkania wyszedł raz jeszcze na scenę, odczytał wiersz A ściany się ruszyły do zwiewnego walca, po którym podziękował zaangażowanym w niniejsze wydarzenie paniom, wręczając im kwiaty.
Spotkanie z Krystianem Cieślińskim z pewnością na długo pozostanie w sercu jego najbliższych, przybyłych z daleka na ten wieczór gości oraz samego poety. Pięknie wydany tomik, utwory, które mogły wybrzmieć podczas trzygodzinnego Wieczoru Poetycko-Muzycznego w wielkiej sali Gminnego Ośrodka Kultury w Wilczynie, zaproszeni goście, uświetniający swoją osobą niniejsze wydarzenie, rozmowa wokół życia i poezji czerniejewskiego poety, w końcu przepiękny, niezapomniany koncert – wszystko to złożyło się na zjawiskowe spotkanie autorskie, jakiego chciałby doświadczyć niejeden artysta.
Irmina Kosmala
Krystian Cieśliński, poeta
Na zdj. od lewej panowie: Kamil Trzebiński i Dawid Jung
Dominika Cieślak
Okładka tomiku poetyckiego Krystiana Cieślińskiego