Obchody 80-lecia Biblioteki Publicznej Miasta Gniezno– 10 maja 2025 r.

 Piotr Wiśniewski maj 2025.jpg

Dyrektor BPMG - Piotr Wiśniewski (fot. I. Kosmala)

 

W sobotę, 10 maja 2025 roku, w sali widowiskowej MOK odbyły się uroczyste obchody 80-lecia działalności BPMG. Wydarzenie zgromadziło licznych gości – przedstawicieli władz lokalnych, byłych i obecnych pracowników biblioteki, zaprzyjaźnionych instytucji kulturalnych, a także stałych czytelników i sympatyków książek.

 

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11:00 powitaniem gości przez dyrektora biblioteki, Piotra Wiśniewskiego. Następnie odpowiadająca za dział animacji i promocji – Monika Wierżyńska – przeniosła nas w świat minionego wieku, który został utrwalony na wielu zdjęciach i odkryty przed nami podczas ciekawej prezentacji multimedialnej.  Dzięki niej mogliśmy dowiedzieć się m.in., że największy rozwój filii gnieźnieńskiej biblioteki miał miejsce w latach 70. ubiegłego wieku (powstało ich wówczas aż 11, gdy dziś są zaledwie 4), a spotkania autorskie – które były i są bardzo ważnym elementem popularyzacji książki, czytelnictwa i biblioteki – w ciągu wielu dziesięcioleci zostały poprowadzone dla gnieźnian z Melchiorem Wańkowiczem, Karolem Bunschem, Magdaleną Samozwaniec, Małgorzatą Musierowicz i wieloma innymi znanymi artystami.

 

 

Monika Wieżejewska maj 2025.jpg

Kierownik działu animacji i promocji przy BPMG - Monika Wierżyńska

 

W swoim przemówieniu Monika Wierżyńska podkreśliła znaczenie instytucji w życiu lokalnej społeczności, jej rolę w promowaniu czytelnictwa oraz ewolucję, jaką przeszła na przestrzeni ośmiu dekad – od tradycyjnego księgozbioru po nowoczesne centrum kultury i edukacji. Na marginesie warto dodać, że dziś biblioteka składa się z czterech oddziałów, w których pracuje łącznie trzynaścioro bibliotekarzy. W skład książnicy gnieźnieńskiej wchodzi 147,436 książek i liczy 8.409 czytelników.

 

Dowiedzieliśmy się również, że w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku roku Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna stała się miejscem spotkań miłośników literatury, filozofii, teatru i muzyki. Działały w książnicy organizacje takie jak: Młodzieżowy Klub Miłośników Książki „Pro Libris”; Klub Dyskusji i Myśli Współczesnej „Argumenty”; Studium Wiedzy Filozoficznej; Klub „Pro Musica”; Koło Przyjaciół Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Od 1977 r. działała przy BPMG Gnieźnieńska Grupa Literacka „Drzewo”. Z inicjatywy członków tej Grupy, biblioteka organizowała od 1978 r. ogólnopolskie plenery literackie „Piastowskie Lato Poezji”. 

 

W programie obchodów znalazły się wystąpienia zaproszonych gości, którzy najczęściej dziękowali Piotrowi Wiśniewskiemu oraz jego zespołowi za nieoceniony wkład w rozwój kultury naszego miasta (organizowanie wielu spotkań literackich, czytelniczych, konkursów oraz wystaw, jak i stworzenie miejsca przyjaznego lokalnej społeczności – Domu Sąsiedzkiego pod Sówką).

 

W części artystycznej wystąpiła lokalna młodzież ze Szkoły Muzycznej, natomiast klamrą spinającą i uświetniającą całe wydarzenie był zespół Gniezno String Ensemble, który pod batutą Sary Powagi przygotował dla nas kilka klasycznych i współczesnych utworów na skrzypce i wiolonczelę.

 

Orkiestra Sary Powagi maj 2025.jpg

Zespół Gniezno String Ensemble

 

Podczas wydarzenia uhonorowano wieloletnich pracowników biblioteki medalami zasługi: Medal Królewski otrzymała Ewa Jaworska, a Medal Gnieźnieński powędrował do Doroty Błażejewskiej, Krystyny Dombrowskiej, Alicji Twardowskiej i Tomasza Ławniczaka.

 

Uroczystość zakończył wspólny poczęstunek, który był okazją do rozmów, wspomnień i planów na przyszłość.

 

Obchody 80-lecia biblioteki były nie tylko świętem książki, ale również świadectwem żywej więzi łączącej instytucję z lokalną społecznością. Dzięki swojemu zaangażowaniu, różnorodnej ofercie i otwartości na zmiany, Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna od osiemdziesięciu lat pozostaje ważnym miejscem życia kulturalnego miasta – żywym pomnikiem tradycji, wiedzy i wspólnoty.

 

                                                                 Irmina Kosmala