Żydowska Ameryka. Wczoraj i dziś diaspory w USA - Tomasz Zalewski

Żydowska Ameryka_okładka.jpg

 

Szanowni Państwo,

 

Nowa książka Tomasza Zalewskiego Żydowska Ameryka. Wczoraj i dziś diaspory w USA, która trafi do sprzedaży 25 października, jest zbiorowym portretem diaspory, skomponowanym z eseistyczno-reportażowych tekstów, które opowiadają o najistotniejszych aspektach życia i problemach Żydów w Ameryce.

Jewish American community to największa, po Izraelu, żydowska społeczność na świecie, licząca sobie około siedmiu milionów ludzi. Stanowi to niewiele ponad 2 procent ludności USA, ale wkład Żydów do amerykańskiej gospodarki, polityki i kultury jest niewspółmiernie większy niż sugerowałaby to ich stosunkowo skromna liczebność. Przeważająca większość tej diaspory – to dzieci, wnuki lub prawnuki imigrantów z Polski.

Rozmówcami autora są rabini, liderzy i szeregowi działacze żydowskich organizacji, dziennikarze, badacze judaizmu z wyższych uczelni oraz tzw. zwykli ludzie. Te rozmowy przybliżają koleje ich losu, sposób myślenia, argumentacji, motywy postępowania, ewentualne kompleksy czy fobie. Może pozwoli to zrozumieć, dlaczego są tacy, jacy są. Poznajmy bliżej amerykańskich Żydów.

 

Żydowska Ameryka wejdzie do sprzedaży w wybranych kioskach i salonach prasowych 25 października razem z częścią nakładu tygodnika POLITYKA nr 44 (w sprzedaży do 7 listopada). Książkę będzie można również kupić w księgarniach, sklepie internetowym sklep.polityka.pl oraz jako e-book.

 

O autorze:

Tomasz Zalewski - wieloletni korespondent prasy w polskiej w Waszyngtonie, mieszkał w USA 30 lat. Absolwent socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, w latach 1973-1982 pracował w tygodniku „Literatura”. W 1985 r. otrzymał wraz z Małgorzatą Szejnert nagrodę

Solidarności za książkę „Szczecin: Grudzień – Sierpień –Grudzień” o narodzinach robotniczej rewolty w Szczecinie w latach 1970–1981. W 1987 r. wyjechał do USA. Pracował w nowojorskim „Nowym Dzienniku”, a od 1992 r. do 2013 r. dla PAP. Od 1997 r. współpracuje z tygodnikiem „Polityka”. W 2011 roku wyszła jego książka „Inne Stany”.

 

 

 

 

Zapraszamy do lektury.

 

Z poważaniem,

 

Wydawnictwo POLITYKA