Wpadki zdiagnozowanej wariatki. Czadowe życie - Monika Luna

Wpadki_zdiagnozowanej_wariatki 2024.jpg

 

Choroba nie zawsze jest wyrokiem


Czasami bywa tak źle, że nie chce się żyć. Codziennie obowiązki przytłaczają, najprostsze czynności stają się przeszkodą nie do pokonania. A potem nagle znów robi się cudownie. Tak – w dużym skrócie – wygląda życie osoby z ChAD, chorobą afektywną dwubiegunową.

Monika od ponad dwudziestu lat mieszka w Republice Południowej Afryki. Jej życie od dawna determinuje wpadanie z jednej skrajności w drugą. Gdy po załamaniu nerwowym lekarz diagnozuje u niej chorobę afektywną dwubiegunową, jest zszokowana, ale jednocześnie odczuwa ulgę. W końcu rozumie, skąd brały się te wszystkie huśtawki nastrojów, impulsywne decyzje i doły, z których musiała się wydobywać. Kiedy podejmuje decyzję o leczeniu, uświadamia sobie, że w całym tym procesie nie jest jednak osamotniona…

Wpadki zdiagnozowanej wariatki – Czadowe życie to empatyczna, pełna humoru opowieść przesiąknięta afrykańskimi klimatami. Nie jest poradnikiem objaśniającym, na czym polega ChAD, ale proponuje świeże i osobiste spojrzenie na zaburzenia, które obrosły wieloma szkodliwymi stereotypami.

 

Informacje szczegółowe:

Tytuł: „Wpadki zdiagnozowanej wariatki. Czadowe życie”
Autor: Monika Luna
Rodzaj literatury: Literatura obyczajowa
Data premiery: 18.04.2024