Ćwiczenia kreatywnego pisania - Alžběta Bublanová, Andrea Selzerová

ćwiczenia_baner do newslettera 700x325 px.jpg

Autorka recenzji: Irmina Kosmala


Jak napisać bestseller?

- zeszyt ćwiczeń z pomysłowymi wskazówkami

 

Pamiętam czas, gdy w końcu, po wieloletnich przemyśliwaniach dotyczących fabuły, charakteru bohaterów, ich upodobań, marzeń i grzechów, zabrałam się do napisania swojej pierwszej książki. Niestety, nie przyszło mi do głowy, by skorzystać wcześniej z jakiegoś poradnika dotyczącego sztuki kreatywnego pisania, odbyć kurs lub skorzystać z porady doświadczonych pisarzy, których przecież całkiem sporo wokół. Moja pisarska droga wiodła bardziej pod górkę, bowiem była całkowicie samodzielna, intuicyjna. Podczas tej niesamowitej, ale dość męczącej podróży, opierałam się na przeżytych doświadczeniach oraz, przede wszystkim, na przeczytanych lekturach. Nie wyobrażam sobie zresztą, aby napisać dobrą książkę bez poznania warsztatu pisarskiego innych artystów. To tak, jakby zabrać się do składania szafy bez instrukcji obsługi oraz niezbędnych narzędzi.

Gdy dziś z ciekawością zajrzałam do Ćwiczeń kreatywnego pisania, książki pięknie i kolorowo wydanej dzięki Wydawnictwu Moc Media, a napisanej przez dwie znające się na sztuce pisania prażanki - Alžbětę Bublanovą oraz Andreę Selzerovą  - dowiedziałam się sporo na temat swojej pracy twórczej. Dzięki odbytej lekturze Ćwiczeń… wiem, gdzie podczas pisania popełniłam błędy. Jednak to, co sprawiło mi największą satysfakcję czytelniczą był fakt, że wieloma drogami proponowanymi w niniejszym poradniku podążałam intuicyjnie. Moi bohaterowie, choć wymknęli mi się nieco spod kontroli i w pewnym momencie podążyli swoją ścieżką myślową, byli (są) sensualni, autentyczni i nieprzewidywalni! Książka, zgodnie z namową autorek, ma konkretną fabułę, szybsze i wolniejsze tempo, liczne retrospekcje oraz – co najważniejsze – nieprzewidywalny suspens.

Niestety, zgodzę się z autorkami, że niektóre akapity w mojej powieści mogą się okazać dla czytelników nieco nudne, szczególnie w tych momentach, gdy książka trąci dydaktyzmem.

Ćwiczenia kreatywnego pisania skrupulatnie, krok po kroku, obnażają nasze możliwe potknięcia, usterki i błędy. Dzięki zaproponowanym zadaniom aktywizują potencjalnego autora do nakreślenia wizji swojej książki, zmierzenia się z kłopotliwymi wyzwaniami (np. częstymi powtórzeniami, schematyzmem myślowym, nieklarownością przekazu, itp.).

Celem Ćwiczeń… jest rozwinięcie w przyszłym pisarzu potencjału twórczego. Na kartach niniejszego poradnika autorki stawiają nam pytania – najpierw najprostsze, typu: dlaczego chcesz pisać? Jak inaczej można to przedstawić? -  po coraz trudniejsze, na które musimy odpowiedzieć sobie sami. Jednak bez obaw – najważniejsze tematy (jak zbudować dobrą, niosącą czytelnika historię, jak stworzyć wiarygodnego bohatera, jak poprowadzić dobry dialog i zakończyć dzieło) znajdą swoje szerokie omówienie.

Książka ponadto obfituje w pisarskie rady, przykłady poprawnie oraz błędnie zapisanych zdań oraz – co najważniejsze – ćwiczenia. To dzięki nim będziemy mogli rozwinąć swoje umiejętności nieszablonowego myślenia, wyjść poza schemat, poprawić warsztat.

Co ważne, Ćwiczenia z kreatywnego pisania nie są wynikiem kaprysu dwóch młodych autorek, które po wydaniu swojej pierwszej książki zapragnęły podzielić się wiedzą na temat pisania. Nie. Nasze przewodniczki przez wiele miesięcy prowadziły warsztaty kreatywnego pisania, spotykały się z tysiącami studentów, dzięki którym w trakcie odbytych spotkań, kłopotliwych pytań i analiz nauczyły się uczyć. Efekt tych doświadczeń trzymam właśnie w ręce i szczerze im za niego dziękuję.

 

--------------------------------------------------

 Alžběta Bublanová, Andrea Selzerová, Ćwiczenia kreatywnego pisania. I Szekspir jakoś zaczynał, przeł. Sylwia Chrabołowska, Wydawnictwo Moc Media, Warszawa 2022.