Zaproszenie na spotkanie z Hanną Krall
Bruno Schulz. Festiwal we Wrocławiu zaczął się w środę (20 listopada), ale już teraz chciałabym serdecznie zaprosić na sobotnie spotkanie autorskie z Hanną Krall.
Rozmowę z reporterką poprowadzi Jacek Antczak, a fragmenty „Białej Marii” przeczyta Anna Polony.
Sobota (23.11.2013). Początek godzina 19:00. Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37, Aula.
Wstęp wolny!
Hanna Krall – reporterka, pisarka. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała w Życiu Warszawy, w "Polityce" i w zespole filmowym Tor. Na początku lat 90. szkoliła młodych reporterów Gazety Wyborczej. Światowy rozgłos przyniosła jej książka Zdążyć przed Panem Bogiem o Marku Edelmanie lekarzu i jednym z dowódców powstania w getcie warszawskim. Wydała także m.in. zbiory reportaży Trudności ze wstawaniem, Taniec na cudzym weselu, Dowody na istnienie, Tam już nie ma żadnej rzeki, To ty jesteś Daniel oraz powieści Okna i Sublokatorka. W ostatnich latach ukazały się: Wyjątkowo długa linia, Król Kier znów na wylocie, Różowe strusie pióra. Ostatnia książka pt. Biała Maria, w 2013 roku została wznowiona w poszerzonej przez autorce formie i ukazała się w jednym tomie wraz ze Zdążyć przed Panem Bogiem i Hipnozą. Jest to piąty tom utworów zebranych Hanny Krall wydanych przez Świat Książki
Teksty Hanny Krall były m.in. podstawą scenariuszy filmów Krzysztofa Kieślowskiego i Jana Jakuba Kolskiego, dla teatru adaptowali je m.in. Kazimierz Dejmek, Izabella Cywińska i Krzysztof Warlikowski. Krall otrzymała m.in. Nagrodę podziemnej Solidarności, Nagrodę Fundacji Kultury, Nagrodę Porozumienia Europejskiego Targów Książki w Lipsku, austriacką nagrodę Herdera, niemiecką Würth-Preis oraz „AuTORytet” - nagrodę polskich studentów dziennikarstwa. Głównym motywem ostatnich książek Hanny Krall jest splątanie losów ludzkich, większość opowieści dotyka problematyki poszukiwania tożsamości bądź powikłanych historii polsko – żydowsko - niemieckich związanych z II wojną światową, Zagładą, powojenną Polską, ale często sięgającymi aż do współczesności.
Spotkanie organizowane w ramach Bruno Schulz. Festiwal (20-24 listopada 2013). Po więcej informacji na temat Festiwalu zapraszam na stronę: http://brunoschulz.dybook.pl oraz Facebooka: https://www.facebook.com/Dybookpl.
Z wyrazami szacunku,
Zofia Jurczak-Kopocińska
asystentka dyrektora programowego
Bruno Schulz. Festiwal