Jak nie przegrać w sporze na dowolny temat...
Ostatnie w tym roku spotkanie Klubu Dyskusji o Książce odbyło się w gorącej atmosferze. Stan ten był wynikiem nie tylko przedświątecznych wariacji, ale głównie dzięki poleconej lekturze. „Erystyka czyli sztuka prowadzenia sporów” Artura Schopenhauera zaproponowana przez Irminę Kosmalę miała za zadanie zapoznać nas z technikami skutecznej perswazji słownej oraz przypomnieć postać i poglądy jej autora.
Wspaniały mini-wykład na temat filozofa pozwolił nam nieco przybliżyć także tę prywatną stronę pana Schopenhauera. Na tym jednak prelegentka nie poprzestała. Należało jeszcze przełożyć słowa w czyny. Podzieleni na dwa obozy o przeciwnych poglądach, próbowaliśmy zastosować w praktyce techniki zaczerpnięte z „Erystyki” w celu obrony swych racji. Od razu dało się poznać prawdziwych szermierzy słowa i argumentów. Starczyło jeszcze czasu na podsumowanie „eksperymentu” i uwagi dotyczące książki. Całość sprawiła wszystkim sporo frajdy i była ciekawym doświadczeniem.
Miłośnikom dyskusji i potyczek na tym polu zalecam przeczytanie „Erystyki” Schopenhauera jako lektury obowiązkowej. Polecam ją również tym, którzy w tym zakresie chcieliby co nieco poprawić.
W przyszłym roku spotkamy się 21 stycznia. Zaproponowana przez Pawła Bartkowiaka pozycja „Fantomowe ciało króla” autorstwa Jana Sowy wywołała i ciągle wywołuje sporo kontrowersji. Jest to pozycja, która całkowicie wywraca powszechne rozumienie historii Polski.
Z niecierpliwością czekam na opnie na jej temat członków klubu, które poznam jak zwykle tuż po 18.00 w Wypożyczalni dla Dzieci przy ul. Mieszka I.
Magdalena Karpińska, kustosz BPMG