"Jeden" Marcina Świetlickiego - książka nominowana do Nike 2014

 MŚ Jeden_okładka

 

Jeden Marcina Świetlickiego w dwudziestce książek nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2014, o czym z radością doniosło nam w tym tygodniu Wydawnictwo EMG.
22 maja Marcin Świetlicki odebrał  Nagrodę Poetycką „Kamień” za wybitny dorobek poetycki, która przyznawana jest w ramach Festiwalu "Miasto Poezji" w Lublinie.

 

Jeden (2013) to najnowsza oryginalna książka poetycka Marcina Świetlickiego, wydana po tomie Wiersze (Wydawnictwo EMG, 2011) podsumowującym jego dotychczasowy dorobek poetycki. Tom był już w tym roku nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, a wiersze w nim zawarte zostały wykorzystane na płycie Sromota zespołu Świetliki.

 

Czytam Jeden nowy tom poezji Marcina Świetlickiego, czytam go po raz drugi i trzeci, i nie opuszczają mnie uczucia ulgi, radości i zaskoczenia. Ulgi, że ten zbiór - pierwszy po opublikowanym dwa lata temu, na 50. urodziny, grubym woluminie Wierszy prawie zebranych - przez samego poetę zaś zapowiadany jako swego rodzaju powtórny debiut, poświadcza artystyczną siłę, ale też nieopuszczającą Świetlickiego zwyczajną chęć pisania. Radości, jaką daje powrót do świata, który przez lata stał nam się bliski, zawarł w sobie, zapisał, a może i zaprojektował wiele naszych emocji, bo jest przecież jego twórca jednym z nielicznych poetów, którzy mają zdolność zapisywania zdań infekujących krwiobieg naszej świadomości.

(fragment recenzji Andrzeja Franaszka, „Tygodnik Powszechny” Nr 24/2013)